سه شنبه 8 بهمن 1398
کد مطلب: 12721
تاریخ انتشار : 27 دى, 1395 - 19:34

روستاهای ایلام که روزگاری محل اصلی تولید، درآمد و زندگی بودند امروزه در سایه بی‌توجهی و نداشتن برنامه مشخص حال‌ و روز خوشی ندارند و به علت‌های مختلف مثل بیکاری در حال تخلیه شدن هستند.

به گزارش دیار زاگرس، ایلام با جمعیت ۵۵۰ هزارنفری در غرب یکی از مناطق محروم کشور محسوب می‌شود که امروز بخش مهمی از کمبودهای استان در روستاها نهفته است.

روستاهای استان زمانی محلی اصلی زندگی درآمد، شغل، تولید و...بودند اما امروز حال‌وروز خوشی ندارند، بیکاری، نبود تولیدات گذشته، عدم بی‌توجهی‌ها به توسعه روستاها، نبود آب آشامیدنی سالم، عدم آب برای کشاورزی، عدم‌حمایت از طرح‌های روستایی و... از مهم‌ترین مشکلات روستاهای ایلام به شمار می‌روند.

بخش مهمی از محرومیت روستاهای استان ایلام به عدم برنامه‌ریزی مسئولان استان درگذشته تاکنون برمی‌گردد که برنامه‌ای مشخص برای توسعه روستاهای استان به‌رغم ظرفیت‌های فراوان اجرانشده است.

دامداری و کشاورزی که شغل اکثر مردم روستاهای استان ایلام و بخش مهمی از درآمد روستانشینان حساب می‌شود روزبه‌روز در حال کاسته شدن و مهاجرت به شهرها شده است.

فضاهای روستاهای ایلام مثل گذشته نیست، بیکاری شدیداً مردم را اذیت می‌کند، طرح‌های روستایی به شکل مطلوب اجرا نمی‌شود و خبری از امکانات و خدمات هم نیستهرچند امروز بخش مهمی از تولیدات و فرآورده‌های دامی در همین روستاها تولید می‌شود ولی این زنگ هشداری برای مسئولان در آینده است که ممکن است روزی همه روستاها تخلیه شوند.

امروز روستاهای استان دارای ظرفیت دامداری، تولید گوشت قرمز، فرآورده‌های دامی مثل شیر هستند، روستاهایی هم مستعد کشاورزی و تولید عسل ولی متأسفانه طرح‌هایی که مورد حمایت‌ قرار گیرند در این مناطق کمتر بوده است.

فضاهای روستاهای استان مثل گذشته نیست، بیکاری شدیداً مردم را اذیت می‌کند، طرح‌های روستایی به شکل مطلوب اجرا نمی‌شود و خبری از امکانات و خدمات هم نیست.

نبود راه‌های ارتباطی مناسب، عدم آنتن دهی تلفن همراه، مشکلات آب شرب و برق و مخابرات و.... بخش دیگری از مشکلات روستاهای استان هستند، مسئولان اعتقاددارند طرح راه‌اندازی صندوق‌های خرد جمعی و کارآفرینی یکی از تجارب موفق جهانی است که در صورت اجرای درست و نظارت هوشمند، باعث تقویت اقتصاد روستا، ماندگاری جمعیت و ایجاد رفاه نسبی روستاییان می‌شود.

طی ساله‌های اخیر وعده‌هایی برای تسهیلات اشتغال‌زایی و حمایت از روستاهای محروم و مرزی ایلام توسط مسئولان کشوری و استانی داده‌شده ولی همچنان محرومیت در روستاها دیده می‌شود.

غفلت از ظرفیت‌های ناب روستاهای ایلام

علیرضا رضایی از کارشناسان مسائل اقتصادی استان ایلام  اظهار داشت: تقریباً همه روستاهای ایلام دارای ظرفیت دامداری، کشاورزی هستند ولی بیشتر آن‌ها به شکل سنتی انجام می‌شود و اقدامات مهمی برای ایجاد طرح‌های صنعتی در این زمینه‌ها اجرانشده است.

وی بیان داشت: امروز مردم در روستاهای استان از نبود درآمد رنج می‌برند در حالی همین ظرفیت‌ها عامل مهمی برای اشتغال در روستاها است، وقتی شاهد مهاجرت مردم هستیم یعنی در روستاها خدمات‌دهی انجام نمی‌شود و مردم درآمد ندارند.

این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: وقتی مردم درآمد داشته باشند و خدمات دریافت کنند دست به مهاجرت نمی‌زنند.

رضایی افزود: امروز شاهد تولید باکیفیت‌ترین محصولات دامی اعم از گوشت قرمز، شیر، عسل و.... در روستاهای ایلام هستیم ولی حمایت‌ها و خدمات دولت برای توسعه این روند در روستاهای استان کافی نیست.

وثیقه برای تسهیلات اشتغال‌زایی روستایی باید تسهیل شود

شاپور پولادی معاون عمرانی استانداری ایلام نیز اظهار داشت: دولت برای توسعه روستاها به‌خصوص روستاهای استان‌های مرزی اعتبارات بسیار خوبی اختصاص داده است.

وی عنوان کرد: اقدامات بسیار خوبی در روستاها در بخش اشتغال‌زایی صورت گرفته و مسئولان استان هم اشتغال پایدار را در روستاهای استان ایلام دنبال می‌کنند.

معاون استاندار ایلام با اشاره به اینکه یکی از علل اصلی مهاجرت روستاییان به شهرها عدم اشتغال جوانان روستایی است، گفت: بسیاری از طرح‌های اشتغال‌زایی ارائه‌شده، قابلیت اجرا در مناطق روستایی ندارند زیرا تأمین وثیقه موردنیاز آن‌ها برای روستائیان و کشاورزان میسر نیست.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری ضمن اشاره به این نکته که وثیقه تسهیلات اشتغال‌زای روستایی باید تسهیل شود، گفت: سازوکار موجود مهاجرت روستا-شهری را تسهیل می‌کند.

پولادی بیان داشت: طولانی شدن فرآیند پرداخت تسهیلات اشتغال‌زایی روستایی موجبات نارضایتی متقاضیان را فراهم می‌کند لذا لازم است در فرآیند بررسی پرونده‌ها و پرداخت تسهیلات تسریع شود.

معاون استاندار ایلام اظهار داشت: برای رفع مشکلات آب شرب روستاها، دولت از محل صندوق توسعه ملی مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار برای ایجاد مجتمع‌های آب‌رسانی به روستاهای کشور اختصاص داده است.

وی افزود: باید با اجرای طرح‌های عام‌المنفعه، کارآفرین و اشتغال‌زا، زمینه را برای بهبود، توسعه و احیاء روستاها فراهم کنیم.

ظرفیت منحصربه‌فرد گردشگری در روستاها ایلام

عبدالمالک شنبه زاده مدیرکل میراث فرهنگی استان ایلام نیزاظهار داشت: یکی از مهم‌ترین ظرفیت‌های استان ایلام گردشگری در روستاهای استان است و هم‌اکنون شش روستای هدف گردشگری نیز در استان وجود دارد.

وی بیان داشت: طبیعت بی‌نظیر روستاهای استان یکی از مهم‌ترین مقصدهای گردشگران است و هرساله در فصل‌های مختلف پذیرایی مردم هستند.

با توسعه بخش گردشگری و استقرار امکانات در بخش اسکان و غذاهای محلی می‌توان در روستاهای ایلام شغل ایجاد کردشنبه زاده با اشاره به اینکه ایجاد امکانات و زیرساخت لازمه توسعه گردشگری در روستاهای استان است، افزود: اقداماتی از سوی میراث فرهنگی در روستاهای گردشگری انجام‌شده ولی این کافی نیست و نیازمند حضور و تعامل همه دستگاه‌های اجرایی برای ارائه خدمات مختلف است.

وی افزود: با توسعه بخش گردشگری و استقرار امکانات در بخش اسکان و غذاهای محلی می‌توان در روستاهای استان شغل ایجاد کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان ایلام تصریح کرد: بخش صنایع‌دستی و تولیداتی نظیر فرش در روستاهای استان یکی دیگر ظرفیت‌های بزرگ است که باید حتماً توجه شود.

طبق گفته مسئولان ارشد استان ایلام، تا پایان سال ۹۷ همه روستاهای استان ایلام از آب شرب سالم و بهداشتی بهره‌مند می‌شوند، البته گفته می‌شود از مجموع یک هزار و ۶۶ روستای استان ایلام، اکنون ۴۰۰ روستای خالی از سکنه است.

انتهای پیام/ر

منبع:مهر

نظر شما