يكشنبه 3 تير 1397
کد مطلب: 14455
تاریخ انتشار : 15 تير, 1396 - 10:17
والدین چرداولی درانتخاب برنامه اوقات فراغت فرزندان خود با مشکلاتی روبه رو شده که باعث سردرگمی ان ها شده است

به گزارش دیار زاگرس ، اوقات فراغت پدیده ای است که برای هر فردی لازم و ضروری است. اگر انسانها تمام وقت خود را به کار طاقت فرسا اشتغال داشته باشند، باید یقین داشت که از قدرت تفکر، خلاقیت و نوآوری آنها به تدریج کاسته خواهد شد و به موجوداتی همچون پیچ و مهره تبدیل خواهد شد. ولی اگر در بین کار فراغتی باشد که انسان بتواند مقایسه ای بین خود و کارش و با نقش که دارد و ارزش خود واندش وظیفه ای را که ایفا می کند، بپردازد خود را در مسیری قرار  می دهد که لیاقتش را دارد و زندگی اش هدفدار و با برنامه شود و موقعیت را در آغوش می کشد.

اوقات فراغت جوانان به مشابه شمشیری دولبه است اگر از آن به طور اصولی استفاده شود نه تنها راهگشا است بلکه زندگانی با برنامه، منسجم و هدفدار پیش روی انسان قرار میدهد. اگر خدا ناکرده این اوقات گرانبها و سالم و با برنامه های مقبول سپری نشود، زمینه های گرایش به فساد و تباهی و انحطاط جوانان را فراهم می آورد. فساد تباهی تنها مفهومی از ناهنجاری اجتماعی نیست، بلکه مصدتعی از به هدر دادن منابع و انرژی انسانی و مالی و مادی است. جوانی که در ابتدای جوانی به بیراهه می رود. نه تنها جوانی و انرژی جسمی و روحی خود را به هدر می دهد و خود را به هلاکت ، بدبختی، و فقر و ممکن است می اندازد، بلکه از ابعاد نیز در تخریب منابع اجتماعی نقش دارد، که یکی از آنها را می توان ایفای نقش مخرب به مثابه الگویی قابل تقلید برای عمده دیگری از جوانان دانست. البته این بعد از کارکرد افراد ناهنجار، بحرانی ترین و مصیبت سازترین نقش او در اجتماع است.

محدود بودن زمینه های فعالیت اوقات فراغت شهرستان

"سجاد زمانی" یکی از جوانان چرداولی درخصوص زمینه های فعالیت اوقات فراغت درچرداول گفت:اوقات فراغت شامل برنامه های متنوعی از جمله :ورزش، مهارت آموزی برنامه های فرهنگی و ... می شود که متاسفانه مسئولین شهرستانی این برنامه ها را محدود به معرفی یک مدرسه درهر شهر روستا برای انجام  چند فعالیت خاص کرده که تاثیر خاصی ایجاد برنامه دقیق ، هدف دار و منسجم جهت آموزش به نوجوانان وجوانان ندارد

این جوان چرداولی اضافه کرد:برنامه های اوقات فراغت باید فراگیر وشامل همه قشر های جامعه باشد اما دربرنامه هایی اقات فراغت این شهرستان بیشر قشر نوجوان مورد توجه قرار گرفته وبرنامه خاصی برای سایر اقشار ندارند

عدم اطلاع رسانی مناسب دراین زمینه:

خانم صفری، یکی از والدین چرداولی با گلایه از عدم اطلاع رسانی مناسب به خبرنگار دیار زاگرس گفت:اداراتی که درگیر مسئله اوقات فراغت شهرستان هستند متاسفانه هیچ اطلاع رسانی خوبی دراین زمینه انجام نداده وبیشتر مردم شهرستان موضوع اوقات فراغت فرزندان خود را مجبورند با هزینه های اضافی حل کنند.

اوقات فراغت، فرصت يا تهديد

كارشناسان مسائل تربيتي در اين باره معتقدند در صورتي كه براي پركردن اوقات فراغت برنامه‌ريزي نشود اين ايام مي‌تواند در شكوفايي استعدادها نقش مهمي داشته باشد و همچنين اگر نظارت كاملي بر روي دانش‌آموزان صورت نگيرد، اين ايام مي‌تواند به عنوان يك تهديد جدي تلقي شود همان طور كه بسياري از مشكلات و ناهنجاري‌ها از سوي برخي دانش‌آموزان در ايام تعطيل صورت مي‌گيرد، و اين نشاندهنده اهميت ويژه اين دوران است كه توجه و برنامه‌ريزي خاصي را مي‌طلبد.

به اعتقاد قمری ، کارشناس مسائل تربیتی، لحظه‌هاي فراغت براي جوانان هم مي‌تواند سازنده و مفيد باشد و هم مخرب و ويرانگر، به تعبير ديگر فقدان هدف و بي‌برنامه‌گي سبب پيدايش فراغت‌هاي بيمارگونه و انواع انحرافات و بزهكاري‌ها در جامعه مي‌شود. بررسي نحوه گذراندن اوقات فراغت جوانان در سال‌هاي پيش در فصل تابستان نشان مي‌دهد كه در اغلب مناطق شهري به ويژه در شهرهاي بزرگ، خيابان‌گردي و رفتن به پارك‌ها و مجموعه‌هاي تفريحي به عنوان يكي از راه‌هاي گذراندن اوقات فراغت است . در هر لحظه مي‌توان انتظار داشت كه هيجانات انباشته آنان تخليه شده و زمينه بروز هرگونه حادثه يا فعاليت مهار نشدني را فراهم آورد.

وی بااشاره به فعالیت ارگان های دولتی دراین راستا گفت: متاسفانه برنامه های مسئولان شهرستان چرداول درپرکردن اوقات فراغت جوانان ونوجوانان بدون هیچ برنامه ریزی یا هدفی صورت گرفته ونتایج خاصی برای نوجوانان وجوانان دربرنخواهد داشت

"علي سعيدي" كارشناس برنامه‌ريزي و رفاه در سال‌هاي اخير اوقات فراغت، تفريح محسوب شده است، در صورتي كه هم فرصت است و هم تهديد. در گذشته به هر نحوي تلاش مي‌كرديم تعطيلات سپري شود. در صورتي كه اوقات فراغت در تمام سال وجود دارد و متأسفانه سازمان‌هاي دولتي فعاليت‌هايشان را معطوف به پر كردن اين اوقات مي‌كنند. انواع بازي‌هاي الكترونيكي بچه‌ها را منزوي كرده و حتي شاهديم كه در كشورهاي غربي در مورد چاقي ناشي از اين بازي‌ها هشدار مي‌دهند.

به گفته اين كارشناس دولت‌هاي رفاهي دنيا در دهه‌هاي اخير سعي در كاهش وظايف ديگر و تاكيد بر پرداختن به مسائل كودكان دارند و به طور اخص در زمينه اوقات فراغت و مسائل فرهنگي كه با رفتار مردم سروكار دارد وظايفشان را گسترده كرده‌اند.

ضرورت ایجاد فضاهای مناسب وسازنده

یک کارشناس مسائل اجتماعی وتربیتی در خصوص ایجاد فضای سالم درگذراندن اوقات فراغت گفت: با توجه به این که در هر حال امروزه فراغت جوان فارغ از جنس و سن از شکل درون خانگی به اشکال برون خانگی گذران فراغت میل کرده باید در برنامه ریزی های شهری برای حضور بدور از رنگ و نژاد وقوم وجنس در عرصه اجتماع ،فضاهای فراغتی مناسبی پیش بینی و احداث شود.این فضاها را می توان به فعالیت های ورزشی، هنری و تفریحی اختصاص داد و نظارت آمرانه بر فضاهای شهری تعدیل کرد تا بدین وسیله از کشانده شدن آنان به مراکز خرید و مصرف و فضاهای سربسته و ناامن که احتمال گذران آسیب زای اوقات فراغت در آن بیشتر است ممانعت گردد.رفع نگرش های جنسیتی تبعیض آمیز و بهره مندی دختران و پسران ازاوقات فراغتی فرح بخش و سازنده آثار فردی و اجتماعی مهمی در بردارد و این امر فراهم نمی شود مگر با کار فرهنگی وسیع در سطح خانواده ها و در سطح سایر نهاهای اجتماعی.

وی اضافه کرد:با افزايش اوقات فراغت برنامه ريزي نشده وتعطيلات غيرهدفمند، آسيب هاي اجتماعي در جامعه افزايش مي يابد. جوانان درمورد چگونگي گذران اوقات فراغت، خواستها وگرايش هايي متفاوت ازپدران ومادران خود دارند. پيوستگي جوانان با مدرسه، خانواده وجامعه را بالابرده، فرصت ها را براي ارتقاء اجتماعي جوانان گسترش دهيم . تقويت همه جانبه بنيان خانواده ، يكي ازاساسي ترين راه هاي كاهش آسيب هاست . معرفي فرهنگسراها وكانون هاي فرهنگي موجود درهرمنطقه وكلاس هاي آموزشي مختلفي كه درهركدام برگزارمي شود. جهت مقابله صحيح با وضع موجود و زمينه سازي جهت كاهش بروز پديده آسيب هاي اجتماعي به تحقيقات ، برنامه ريزي و فعاليت هاي كارشناسانه بیشتری نیاز است

انتهای پیام

نظر شما

پربیننده ترین مطالب