يكشنبه 3 تير 1397
کد مطلب: 14572
تاریخ انتشار : 26 تير, 1396 - 08:36
رئیس سازمان نظام پزشکی استان ایلام با بیان اینکه در طول 4 سال گذشته 250 شکایت از پزشکان وصول شده است، گفت: در سال‌های اخیر میزان شکایت‌ها افزایش یافته و مععمولا در 15 تا 20 درصد شکایت‌ها،قصور پزشکی ثابت شده است.

به گزارش دیار زاگرس ، به نقل از ایسنا، دکتر "مالک علی‌محمدی" ، درخصوص  وضعیت نظام پزشکی ایلام اظهار داشت: هرچند نظام پزشکی ابتدا به صورت مشارکتی فعال بود  اما سال 1383 بر اساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی کار خود را با برخی اختیارات آغاز کرد که از جمله اهداف آن می‌توان به  تلاش در جهت پیشبرد اصلاح امور پزشکی، مشارکت در جهت ارتقاء سطح دانش پزشکی، حمایت از حقوق بیماران و شاغلان حرف پزشکی اشاره کرد.

90 درصد مطب‌ها برای حضور بیماران مناسب هستند

وی با تاکید بر اینکه نظام پزشکی صرفا متولی بخش خصوصی و دانشگاه علوم پزشکی متولی بخش دولتی و خصوصی است ، تصریح کرد: تلاش ما برای متحول ساختن بخش خصوصی است که در این راستا بازسازی مطب‌ها و تکلیف به همکاران برای تجهیز و استاندارد سازی  مطب‌ها بوده  که هم‌اکنون می‎‌توان گفت 90 درصد مطب‌ها برای حضور بیماران مناسب هستند.

هیچ مجوزی برای دایر کردن مطب در مرکز شهر صادر نمی‌شود

رئیس سازمان نظام پزشکی استان ایلام گفت: تمرکززدایی مطب‌ها از مرکز شهر در دستور کار قرار گرفت و هم‌اکنون هیچ مجوزی برای دایر کردن مطب در مرکز شهر صادر نمی‌شود.

علی‌محمدی اصلاح تابلوها بر اساس تخصص و سرنسخه‌ها ، آموزش مداوم به همکاران پزشک و شاغلان حرف پزشکی ، صدور کارت عضویت برای پزشکان و صدور 712 پروانه مطب در طول 4 سال گذشته و نظارت بر تبلیغات و آگهی‌های خوراکی بهداشتی را از جمله فعالیت‌های انجام شده در طول 4 سال گذشته اعلام کرد.

عضویت 800  نفر در نظام پزشکی

وی تصریح کرد: حدود 800 نفر عضو پزشک و غیرپزشک عضونظام پزشکی هستند که هر روز این آمار به دلیل ورود فارغ‌التحصیلان تغییر می‌کند.

رئیس سازمان نظام پزشکی استان ایلام درباره رسیدگی به شکایات پزشکی گفت: رسیدگی به شکایات در سه هیئت شامل دادستانی، انتظامی و تجدید نظر بررسی می‌شوند که هیئت دادستانی متشکل از دادستان و سه دادیار آموزش دیده ، هیئت انتظامی بدوی متشکل از 13 کارشناس و یک قاضی با حداقل 5 سال تجربه است و  مدیرکل یا نماینده پزشکی قانونی در آن عضویت دارند.

علی‌محمدی تصریح کرد: اعتراض به آراء  صادر شده در هیئت تجدید نظر که متشکل از  17 کارشناس با یک قاضی با تجربه  و مدیرکل یا نماینده پزشکی قانونی است، رسیدگی می‌شود.

250 شکایت در طول سال

وی  ادامه داد: در طول 4 سال گذشته 250 شکایت داشته ایم که در هیئت بدوی مورد رسیدگی قرار گرفته و 180 مورد شکایت تجدید نظر قرار گرفته‌اند، که بیش از 90 درصد رای نهایی خورده‌اند که برخی پرونده‌ها به دلیل پیچیدگی خاصی که دارند زمان بر هستند ودر مدت طولانی‌تری رسیدگی می‌شوند.

رئیس سازمان نظام پزشکی استان ایلام گفت: در این دوره چندین دوره بازآموزی با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی و شرکت‌های تجهیزات پزشکی داشته‌ایم که مشارکت همکاران در حد قابل توجهی بوده و برای آنان امتیازآور بوده است.

علی‌محمدی ادامه داد: مالیات‌ها یکی از مواردی است که هر ساله با آن مشکل داریم چون ایلام استانی ضعیف است و میانگین مالیات نسبتا بالاست که حدود 20 جلسه رسمی و غیررسمی با امور مالیاتی داشته‌ایم و توانسته‌ایم مالیات‌ها را در حد معمولی تعدیل کنیم.

مدیریت امحاء پسماندها و تبدیل آنها به غیر سوز و بی‌خطر

وی مدیریت امحاء پسماندهای عفونی با همکاری شهرداری، دانشگاه علوم پزشکی ،محیط زیست و مرکز بهداشت استان را از برنامه‌های انجام شده در این دوره عنوان کرد و گفت: با پرداخت مبلغی ماهیانه توسط پزشکان زباله‌ها به غیر سوز و بی‌خطر تبدیل وبا همکاری شهرداری و یک شرکت خصوصی امحاء می‌شوند.

رئیس سازمان نظام پزشکی استان ایلام به عضویت این تشکل در کمیسون ماده 11 تعزیزات حکومتی وکمیسون ماده 20 مجوز ایجاد بیمارستان و مراکز بداشتی درمانی و خصوصی هستیم اشاره کرد و گفت: عضویت در این کمیسیون‌ها به انجام وظایف قانونی کمک قابل توجهی کرده است.

دانشگاه علوم پزشکی و نظام پزشکی حیاط خلوت یکدیگر نیستند

علی‌محمدی تصریح کرد:در این مدت با دانشگاه علوم پزشکی همسو و هم‌هدف بوده‌ایم و تعامل خوبی برای پیشبرد کارها داشته‌ایم و هیچکدام حیاط خلوت دیگری نبوده و چیزی جز قانون بین ما حکم نکرده و هم  دانشگاه کمک زیادی به ما کرده است و هم ما طوری تلاش کرده‌ایم که مشکل بخش خصوصی را حل کنیم و در نتیجه مشکل دانشگاه کمتر شود و می‌توانیم بگوییم یکی از مراکز نظام پزشکی نمونه کشور درقانونمداری، تعامل و همکاری بوده‌ایم.

جامعه پزشکی ایلام سالم است

وی ابراز عقیده کرد: جامعه پزشکی استان ایلام است و پزشکان بخش دولتی و خصوصی تمام مساعی خود را به کار می‌برند تا بیشترین خدمت در قبال کمترین دریافتی انچام دهند و مردمداری سرلوحه‌ی کار آنهاست و رضایت نسبی هم وجود دارد که امیدواریم اعضای هیئت مدیره جدید این تلاش‌ها را به ثمر بیشتری برسانند.

خطا جزء لاینفک حرفه پزشکی است

رئیس سازمان نظام پزشکی استان در پاسخ به سوال ایسنا درباره تعداد خطاهای پزشکی در استان ، گفت: هیچ کار پزشکی نمی‌تواند بدون عارضه باشد بلکه عارضه جزء لاینفک بخش پزشکی است. مثلا در آمریکا سالانه 165 هزار مرگ و میربه دلیل خطای پزشکی اتفاق می‌افتد، در کشور ما با وجود همه عمل‌های جراحی تعدادی خطاها طبیعی است.

علی‌محمدی با بیان اینکه تمام تلاش پزشک این است که بیمارش نجات پیدا کند اما ممکن است اتفاقی برخلاف خواسته پزشک بیفتد و  تعمدی در کار نیست، تصریح کرد: در 20  تا 25 درصد پرونده‌ها قصور پزشکی تشخیص داده می‌شود که  منجر به پرداخت دیه و جریمه پزشکان می‌شود.

تعداد شکایت‌ها از پزشکان افزایش یافته است

وی تصریح کرد: سالانه حدود 50 تا 60 شکایت از پزشکان داریم که در سال‌های اخیر تعداد شکایت‌ها افزایش پیدا کرده است که دلیل آن ارتقاءآگاهی  مردم نسبت به مسائل قانونی، افزایش جمعیت و افزایش خدمات پزشکی بوده است.

اثبات قصور پزشکی در 15 تا 20 درصد شکایات

رئیس سازمان نظام پزشکی استان ایلام ادامه داد: این خطاها همه بررسی شده‌اند و 70 تا 80 درصد موارد پزشکی و کادر درمانی برائت خورده‌اند و در  15 تا 20 درصد پرونده‌ها قصور پزشکی اثبات شده است.

محرومیت دائم از پزشکی در ایلام نداشته‌ایم

علی‌محمدی گفت:مجازات‌ها از بند الف تا دال طبقه‌بندی شده‌اند که شامل تذکر شفاهی تا محرومیت دائم از حرفه پزشکی است و در استان ایلام که مجازات‌‌هایی که صادر شده، شامل درج در پرونده ، پرداخت دیه واز سه ماه  تا 1 سال محرومیت از کار و فعالیت بوده است.

وی تصریح کرد: در طول 4 دوره‌ی  قبل تنها یک مورد حکم محرومیت دائم از پزشکی صادر شد که پس از ارجاع به تهران، به محکومیت کوتاه مدت تبدیل شد.

طرح تحول سلامت ، طرحی موفق و در حال تکمیل است

رئیس سازمان نظام پزشکی استان ایلام درباره طرح تحول سلامت هم گفت: طرح تحول نظام سلامت طرحی بزرگ و کارآمد است ، نقطه قوت آن این است که مردم هزینه آن‌چنانی را پرداخت نمی‌کنند و  عمل‌های جراحی پیچیده بدون هزینه در استان انجام می‌شود و ابزار و ادوات پزشکی با قیمت بالا خریداری می‌شود و مشکلی برای مردم ندارد و نواقص طرح هم به مرور زمان با تخصیص اعتبار حل خواهد شد.

علی‌محمدی گفت: هرچند در طرح جامع نظام سلامت 10 ماه تا 1 سال است که دستمزد پزشکان پرداخت نشده اما این مشکل حل خواهد شد و در سال‌های آینده ویژگی‌های مثبت این طرح بیش از امروز برای همگان روشن خواهد شد. 

انتهای پیام

نظر شما

پربیننده ترین مطالب