شنبه 5 خرداد 1397
کد مطلب: 15164
تاریخ انتشار : 11 شهريور, 1396 - 12:28
کتاب وکتاب خوانی به عنوان یکی از ضروریات پیشرفت جوامع متاسفانه هنوز جای خود را درسبد خانوار پیدا نکرده است

به گزارش دیار زاگرس ، کتاب وکتابخوانی یکی از ضروریات پیشرفت جوامع در دنیای امروز است که با آرامش روانی جامعه رابطه مستقیم دارد به طوری که براساس آمارهای منتشر شده از سوی منابع معتبر کشورهایی که سرانه مطالعه درآن ها بالاتر است جزء امن ترین وآرام ترین کشورهای جهان محسوب می شوند.

بسیاری ازکارشناسان با انتقاد از عدم رواج فرهنگ کتابخوانی در کشورسرانه مصرف مواد آسیب رسان را در کشور ما چندین برابر دنیا، اما سرانه مطالعه کشور را به‌طور میانگین یک دقیقه در روز می دانند.

رهبر انقلاب همیشه بر فرهنگ کتابخوانی وگسترش این فرهنگ تاکید داشته اند وحتی دراین باره درپیامی درآغاز هفته کتاب اظهار داشتند:  امروز کتابخوانی‌ و علم‌آموزی‌ نه‌ تنها یک‌ وظیفه‌ ملی‌، که‌ یک‌ واجب‌ دینی‌ است‌. از همه‌ بیشتر، جوانان‌ و نوجوانان‌، باید احساس‌ وظیفه‌ کنند، اگر چه‌ آنگاه‌ که‌ انس‌ با کتاب‌ رواج‌ یابد، کتابخوانی‌ نه‌ یک‌ تکلیف‌، که‌ یک‌ کار شیرین‌ و یک‌ نیاز تعلل‌ناپذیر و یک‌ وسیله‌ برای‌ آراستن‌ شخصیت‌ خویستن‌، تلقی‌ خواهد شد، و نه‌ تنها جوانان‌، که‌ همه‌ نسل‌ها و قشرها از سردلخواه‌ و شوق‌ بدان‌ رو خواهند آورد. (پیام به مناسبت آغاز هفته‌‌ کتاب- 4/10/1372 )

ایشان بارها در جلسات و دیدارهای مختلف به موضوع کتاب اشاره کرده و از دغدغه خود بر این امر تأکید کرده‌اند. شاید اگر دیگر مسئولان نیز این امر را جدی می‌گرفتند، وضعیت بهتری از حال حاضر در جامعه حاکم بود. 

نوراله عبادالهی رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان چرداول درگفتگو با خبرنگار دیار زاگرس گفت:تاثیر کتابخوانی درجوامع به گونه ای است که درکشورهایی مانند ایسلند ، نروژ، سوئد که سرانه مطالعه درآن ها به طور میانگین 70 دقیقه در روزمی باشد . مهم ترین تاثیرآن دراین کشورها ایجاد آرامش وامنیت است.

عبادالهی اضافه کرد:متاسفانه فقط 6% درصد از جمعیت شهرستان چرداول عضو کتابخانه هستند ومیانگین کشوری 5% است که نشان از عدم رشد متناسب فرهنگ مطالعه در شهرستان وحتی درکشورنسبت به میانگین جهانی دارد.

وی فضای مجازی را یکی از موانع گسترش فرهنگ کتابخوانی بیان کرد وگفت:استفاده نادرست از فضای مجازی وشبکه های اجتماعی سبب شده تا مردم کمتر به سمت کتاب وکتابخوانی بروند.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی چرداول تصریح کرد: نظام آموزشی در ترویج کتاب وکتابخوانی تاثیر به سزایی دارد که متاسفانه به دلیل استفاده دانش آموزان ودانشجویان از کتاب برای درس وعدم مطالعه کتاب های غیر درسی وضعف عملکرد نظام آموزشی این فرهنگ در میان این قشر از جامعه وبه سبب آن خانواده ها ومردم رواج پیدا نمی کند.

عبادالهی مهم ترین مشکلات توسعه سرانه مطالعه شهرستان را مدرک گرایی، ضعف عملکرد نهادهای فرهنگی ، عدم توجه مسئولین به مسئله کتابخوانی، اظهار بی نیازی برخی از مردم ومسئولان از کتاب خواندن دانست وگفت :امیدواریم با گسترش کتابخانه ها وتوجه مسئولین به این مسئله شاهد افزایش این فرهنگ مهم وضروری در جامعه باشیم.

انتهای پیام

نظر شما

پربیننده ترین مطالب