شنبه 5 خرداد 1397
کد مطلب: 15178
تاریخ انتشار : 12 شهريور, 1396 - 12:29
گزارشی از حضورکلزا درمیان محصولات شهرستان؛
کلزا مهمان سالم ومفید اراضی تشنه چرداول
محصولات کلزا از سال گذشته تاکنون راه خود را به اراضی چرداول پیدا کرده که منتظر حمایت مسئولان است.

به گزارش دیار زاگرس ، دانه کلزا دارای ۲۵ تا ۵۵ درصد روغن، ۱۸ تا ۲۴ درصد پروتئین و ۱۲ تا ۲۰ درصد پوست است که رقم اصلاح شده کلزا،کانولا نامیده می شود و روغن آن به دلیل اسیدهای چرب اشباع نشده و فاقد کلسترول از کیفیت تغذیه ای بالایی برخوردار است .

فصل رشد كلزا با ساير دانه هاي روغني معمول از جمله پنبه، سويا و آفتابگردان متفاوت بوده و در زماني كه ظرفيت واحدهاي روغن كشي خالي است اين دانه برداشت مي شود .

روغن کلزا به علت اینکه دارای اسیدهای چرب اشباع نشده و فاقد کلسترول است از کیفیت تغذیه‌ای بالایی برخوردار می‌باشد. بین ارقام روغن کلزا و در شرایط مختلف تنوع زیادی در ترکیب اسیدهای چرب آن مشاهده می‌شود. برخی از انواع کلزا که در گروه کانولا قرار دارند دارای کمتر از ۳۰ میکرومول گلوکوزینولات در هر گرم کنجاله بوده و روغن دانه آنها دارای مقدار زیادی اسیدهای چرب غیر اشباع و حدود ۲ درصد یا کمتر اسید اروسیک می‌باشند و روغن آنها به صورت خوراکی مصرف می‌شود.

روغن کلزا در شهرستان های مختلف استان ایلام برداشت شده ولی از سال گذشته تاکنون تازه راه خود را به شهرستان چرداول باز کرده است که نیازمند توسعه سریع این محصول به تمام مناطق شهرستان به دلیل مصرف کم آب ،عملکرد خوب وقیمت مناسب این محصول است.

رحمت صالحی مسئول بسیج مهندسین سپاه چرداول درگفتگو با خبرنگار دیار زاگرس گفت:سال گذشته برای نخستین بار در چرداول  25 هکتار از اراضی شهرستان در منطقه هلیلان به زیرکشت کلزا رفت که 52 تن برداشت شد.

صالحی اضافه کرد:امسال سپاه چرداول با همکاری بسیج مهندسین کشاورزی وجهاد کشاورزی اقدام به اعزام 8 نفر از مهندسین معین شهرستان به تهران، جهت دوره آموزش مربیان کلزا(طرح حمایت از خودکفایی دانه های روغنی) نمود که اقدام بسیار مناسبی جهت توسعه این محصول درشهرستان است.

وی تصریح کرد:امسال 200 هکتار از اراضی شهرستان به کشت کلزا درمنطقه هلیلان اختصاص یافته که پیش بینی می شود 600 تن محصول برداشت شود.

مسئول بسیج مهندسین سپاه چرداول بیان داشت:محصول کلزا به دلیل استفاده کم از آب وبا عملکرد خوب وقیمت مناسب ، ظرفیت خوبی برای توسعه محصولات کشاورزی جدید در سطح شهرستان  چرداول دارد که قابلیت کشت درتمام مناطق شهرستان را دارا می باشد.

انتهای پیام

نظر شما

پربیننده ترین مطالب