يكشنبه 3 تير 1397
کد مطلب: 15329
تاریخ انتشار : 22 شهريور, 1396 - 13:11
درحالی که با آغاز سال تحصیلی شاهد افزایش ۲۰ الی ۳۰ درصدی حجم ترددهای شهری هستیم، عمده دلیل این مسئله کیفیت در خدمات مدارس ذکر می شود که خانواده ها به اجبار دانش آموزان خود را در مدرسه های دور دست ثبت نام می کنند.

به گزارش دیار زاگرس ، به نقل از اصفهان بیدار؛ با آغاز سال تحصیلی جدید، اولین دغدغه ای که برای دانش آموزان و خانواده های آنها به وجود می آید، مسئله تردد در مسیر مدارس است.

این دغدغه درحالی افزایش می یابد که مدارس با منازل، فواصل بسیار طولانی دارند به طوری که حداقل یک الی دو ساعت از وقت دانش آموزان برای سیر مسیر مدرسه تلف می شود.

البته خانواده ها عمده دلیل ثبت نام در مدارس دوردست را کیفیت خدمات دهی به دانش آموزان ذکر می کنند، از این رو این خانواده ها ناچار هستند تا فرزندان خود را به دلیل وجود رشته تحصیلی یا خدماتی خاص که تنها در مدرسه ای دور دست وجود دارد، ثبت نام کنند.

بازار داغ سرویس ها

در این میان اما سرویس های مدارس با روند صعودی افزایش یافته اند تا خانواده ها را از این دغدغه رهایی بخشند.

به گفته مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهرداری اصفهان هشت هزار و 300 سرویس مدرسه در شهر ترد می کنند که تردد این میزان خودرو، منجر به افزایش آلودگی هوا و ترافیک می شود.

ترافیک سطح شهر به خصوص در ساعت های ابتدایی روز و پایان مدارس به معضلی نسبتا بزرگ تبدیل شده که تمایل هر راننده ای را برای حضور در شهر حتی برای کار های مهم کاهش می دهد؛ گاهی کارمندان نیز برای رسیدن به موقع در محل کار خود مجبور هستند حتی یک ساعت قبل شروع ساعت اداری از منزل خود حرکت کنند.

این صحبت را حسین جعفری در حالی گفت که قرار بود نرخ کرایه سرویس مدارس افزایش داشته باشد از این رو شهرداری پیشنهاد افزایش 15 درصدی داده بود که با توجه به افزایش 12 درصدی حقوق های دولتی، نهایتا با افزایش 12 درصدی موافقت شد.

اما در میان نطق ها و تذکرهای اعضای شورای شهر، موضوع مهمی که مطرح شد دلیل استفاده از این میزان خودرو بود.

شیرین طغیانی، رییس کمیسیون عمران شورای شهر اصفهان در جلسه علنی شورای شهر گفته بود: اگر تمامی مدارس از کیفیتی مطلوب بهره مند باشند خانواده ها هم مجبور به جابجایی فرزندان خود در مسافت های زیاد نمی شوند.

زنگ خطر افزایش خودروها

رییس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر اصفهان نیز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه 72 هزار دانش آموز در شهر اصفهان هستند که هشت هزار و 300 سرویس مدرسه حمل و نقل آنان را به عهده دارد افزود: این میزان تاکسی برای شهر اصفهان پسندیده نیست و البته عنوان یک زنگ خطر هم هست.

علیرضا نصر اصفهانی ادامه داد: اگر این جابجایی با حدود 10 هزار خودرو انجام شود، با توجه به آلاینده های زیست محیطی و ترافیک این اقدام هزینه بر و نگران کننده است.

وی ریشه ضرورت این جابجایی ها را ناشی از تفاوت نگرش خانواده ها در مورد خدمات مدارس و راهکار حل این معضل را در تعامل و همگرایی با اداره کل آموزش و پرورش به وسیله آسیب شناسی دقیق در این موضوع دانست تا این اعتماد به اولیا داده شود که مدارس هیچ تفاوتی به لحاظ خدمات دهی ندارند.

وی افزود: پیش بینی ها نشان می دهد که روزانه باید 100 هزار تردد برای رفت و برگشت به مدارس انجام شود و این معضل فقط ناشی از مسافت های طولانی است.

رییس کمیسیون حمل و نقل شورا افزود: باید شورایی در آموزش و پرورش به ریاست استاندار اصفهان برگزار شود تا اقدامات پژوهشی لازم برای رفع این معضل انجام پذیرد.

نصر اصفهانی افزود: باید مشخص شود که نگرانی اولیا چیست و چرا حاضر می شوند فرزندان خود را به مدارسی ببرند که فاصله طولانی با منازلشان دارد.

به گفته این مسئول، استانداری و آموزش و پرورش باید به سخنان اولیا گوش بسپارند و جوابگوی دغدغه آنان باشند تا شاید از نگرانی آن ها برای ثبت نام فرزندان در مدارس نزدیکتر بر طرف شود.

رییس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر اصفهان گفت: این مهم باید به صورتی برنامه ریزی شود که تردد ها در شهر به حداقل برسد و هیچ تفاوتی میان مدارس احساس نشود. طبیعی است که رفع این مهم دفعی نیست اما در برنامه ای میان مدت می توان این مهم را رفع کرد.

نصر اصفهانی اضافه کرد: اولیا هم بر مبنای واقعیت باید به مدارس اعتماد کنند تا شاهد این معضل نباشیم.

افزایش خطوط اتوبوسرانی

به نظر می رسد که باید برنامه ریزی مناسبی برای برقراری امنیت کامل در وسایل حمل و نقل عمومی برای دانش آموزان فراهم شود تا با آموزش استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی به دانش آموزان بتوانیم میزان قابل توجهی از تردد های سرویس مدارس در سطح شهر را کاهش دهیم.

طبق پیگیری های انجام شده اخیرا خیابان جی و شهید باهنر با اتوبوس های تندرو پوشش داده می شوند و 3 فاز از مواردی که در شورای ترافیک استان تصویب شد محقق شده است.

نصر اصفهانی بیان کرد: امسال برای اولین بار دانش آموزان می توانند از مترو نیز استفاده کنند و تلاش ما در شورای شهر باید ارتقا ارائه خدمات در حمل و نقل عمومی باشد.

وی افزود: خانواده ها باید به فرزندان خود استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی را آموزش دهند و ما هم باید شرایطی را فراهم کنیم که تردد دانش آموزان به سهولت با استفاده از وسایل نقلیه عمومی فراهم شود.

رییس کمیسیون حمل و نقل شورا با اشاره به اینکه باید «میدل باس» هایی هم در شهر تردد داشته باشند تا شبکه حمل و نقلی تکمیل شود بیان کرد: تردد میدل باس ها منجر می شود که تردد در محلات به سهولت ممکن باشد.

تمامی این دغدغه ها به این دلیل است که تردد های خودرویی کاهش داشته باشد تا حجم ترافیک و میزان آلاینده ها را نیز تا نزدیک به صفر کاهش یابد.

انتهای پیام

نظر شما

پربیننده ترین مطالب