شنبه 5 خرداد 1397
کد مطلب: 15345
تاریخ انتشار : 23 شهريور, 1396 - 11:34
گزارشی از وضعیت پیاده روهای شهر سرابله
پیاده رویی که دیگر پیاده رو نیست
پیاده روهای سرابله این روز ها به بازار دست فروشان تبدیل شده ودیگر جایی برای مردم ندارد.

به گزارش دیار زاگرس ، این روزها پیاده‌روهای شهر سرابله  تبدیل به بازار دستفروشان شده است و دیگر راه رفتن در این معابر سخت شده است و هر لحظه احتمال دارد با صندوق‌های چیده شده در پیاده‌روها برخورد کنید و نظارت کم  شهرداری سرابله در افزایش  دستفروشان در پیاده‌روها بی‌تاثیر نیست.

شهرداری سرابله دراقدامی شروع تعریض خیابان ولی عصر(عج) شهر سرابله کرده واین خود پیاده رو درنقاط اولیه خیابان را به نصف کاهش داده تا مردم در رف وآمد دچار مشکل باشند.

تعرض به پیاده‌رو به شکل‌های مختلف در شهر سرابله  قصه کهنه‌ای از قدیم بوده، دستفروشان متحرک و ثابت، واکسی‌ها و گداها همواره بخش یا بخش‌هایی از پیاده روها را اشغال و مشکلات مختلفی را برای رهگذران ایجاد کنند.

بعضی وقت‌ها حضور این اشغال کنندگان پیاده‌رو تاثیرگذارتر است چون آنها به شکل‌های مختلف تلاش می‌کنند تا از عابران پول بگیرند و در پیاده‌روهای شلوغ باعث ازدحام شوند.

دستفروشانی که بساط فروش خود را در پیاده‌روها می‌چینند و اصنافی که پیاده‌روی مقابل محل کسب خویش را ملک شخصی خود می‌دانند و به حریم عابران پیاده تعرض می‌کنند تا بخشی از اجناس فروشی خود را در پیاده‌رو به نمایش بگذارند، تنها سد کنندگان معابر شهر نیستند.

وانت بارهایی که با توقف نامناسب در معابر به فروش اجناس مشغول هستند، نمایشگاه‌های اتومبیلی که با خودروهای خود پیاده‌روها و خیابان‌ها را تصرف می‌کنند  و مغازه‌دارانی که با گذاشتن موانعی در حاشیه خیابان مقابل مغازه بخشی از خیابان شهر سرابله را به تصرف خود در می‌آورند نیز از متصرفان معابر محسوب می‌شوند و برخورد جدی با این افراد صورت نمی‌گیرد.

گرچه دست‌فروشان تا حدودی معضل بیکاری خود را حل می‌کنند، اما این وضعیت خود مشکلات ریز و درشتی‌ را ایجاد کرده که بسیاری از مردم و شهروندان را می‌آزارد.

بد نما کردن چهره شهر، ایجاد ناامنی و عدم سهولت تردد به ویژه برای خانم‌ها، آلوده کردن محله‌ها و خیابان‌ها از جمله شکایاتی است که این روزها مردم از دستفروشان می‌کنند.

سد معبر از جمله موضوعاتی  است که در حوزه تعرض به حقوق شهروندی مطرح می‌شود و بر اساس ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها، سد معابر عمومی و اشغال پیاده روها و استفاده غیر مجاز از آنها و میدان‌ها و پارک‌ها و باغ‌های عمومی برای کسب و یا سکنی و یا به عناوین دیگری ممنوع است و شهرداری مکلف است از آن جلوگیری و در رفع موانع موجود و آزاد کردن معابر و اماکن مذکور فوق به وسیله مأمورین خود رأساً اقدام کند که این اقدام و نظارت در شهر سرابله کم است.

یکی از مظاهر پویایی هر شهر وجود فروشگاه‌ها و واحدهای صنفی است ولی امروز در شهر سرابله می‌بینیم که عرض گذرهای پر رفت و آمد تبدیل به دکان‌هایشان شده است، فروشگاه‌‌هایی که بنا است برای رفع احتیاجات متنوع مردم پاسخگوی مشتریان باشند به نوعی وارد حیطه‌هایی دیگر شده‌اند که در ادامه این روند متضاد با مشتری مداری است.

اگر یک فروشگاه برای جلب مشتری از حقوق اولیه مشتریان که امکان مناسب رفت و آمد است را از وی بگیرد چگونه می‌تواند مدعی مشتری مداری باشد.

انتهای پیام

نظر شما

پربیننده ترین مطالب