سه شنبه 24 مهر 1397
کد مطلب: 16084
تاریخ انتشار : 26 مهر, 1396 - 11:48
رئیس اداره ورزش وجوانان چرداول با تاکید بر ورزش به عنوان راز سلامت وپویایی جامعه به تشریح اقدامات اداره ورزش وجوانان در هفته تربیت بدنی پرداخت

دکترحمیرا نیک سرشت درگفتگو با خبرنگار دیار زاگرس ، ضمن تبریک فرارسیدن هفته تربیت بدنی عنوان کرد: تربیت بدنی و ورزش جزء لاینفک تعلیم و تربیت هر جامعه و همراه با ارزشهای فردی و اجتماعی می باشد و وسیله ای برای رسیدن به سلامت جسمی و روحی نسل جوان ماست به همین مناسبت  بیست و ششم مهرماه تا دوم آبان ماه به عنوان هفته تربیت بدنی نامگذاری شده.

نیک سرشت در ادامه گفت: در بینش اسلامی بدن هدیه ای الهی است که بر اساس حسن کرامت آفریده شده و ظرافت شگفت انگیزی در آفرینش آن به کار برده شده است در این خصوص هم امام سجاد (ع) می فرماید «بدن تو بر تو حقی دارد . حق آنست که آنرا سالم نیرومند و مقاوم در برابر سختیها نگهداری کنید.

وی تصریح کرد: نامگذاري يك روز نماديست كه وقايع مهمي در تقويم زندگيمان ثبت مي شود و ما بايد آنها را باز نگري كنيم و روزهايي اين چنين را همواره به خود يادآور شويم  به همین دلیل روز تربیت بدنی بهانه ايست تا به خود يادآور شويم براي بهتر زندگي كردن و تندرستي و بهره مندي از فرصتهايي كه داريم از رخوت رها گرديم و اگر تا كنون نسبت به خويش بي توجه بوده ايم حتما با اراده اي محكم به سوي سلامتي و نشاط گام برداريم و از قافله شكوفايي و شادي باز نمانيم .  

 رئیس اداره ورزش وجوانان چرداول اضافه کرد: ورزش به عنوان راهکاری سالم در پویایی جامعه در سیاست های نظام جمهوری اسلامی پیشینه ای دیرینه ای دارد . سیاست ها و راهبردهای ورزش کشور نقش مهمی را در بیان دیدگاهها و مواضع ورزشی در اقشار مختلف جامعه ، معلمان و مربیان ورزش ، شوراهای سیاست گزار، رسانه های گروهی و... ایفا می کند.

وی درخصوص تاثیر ورزش در علم پزشکی افزود:در علم پزشكي هم علاوه بر تجويز داروها و درمانهای جراحي كه در مورد بيماري‌هاي مختلف انجام مي‌دهد، از ورزش نيز به عنوان ابزاری در جهت بهبود و سلامتي بيماران بهره مي‌برد و در مواردي مثل كم‌خوابي ، كم كردن وزن و ضعف‌هاي عضلاني مثــــــل كمردرد، هماهنگي‌هاي عصبي و عضلاني در بعضي از انواع فلج ، داشتن اضطراب روحي ، بي‌قراري‌ها ، افسردگي‌ها ، احساس پوچي و بسياري ديگر از موارد بيمار خود را به ورزش كردن تشويق مي‌نمايند. انجام انواع مختلف نرمش‌ها ، علاوه بر فوايد جسمي فراوان ، بر مقابله با مشكلات عصبي و رواني نيز آثار مفيدي دارد.

نیک سرشت بیان داشت: در بحث روانشناسی هم دریافته اند انجام حرکات ورزشی میتواند پس از روان درمانی و دارو درمانی سومین راه حل برای برای درمان افسردگی به شمار آید و ورزش هم در مدت كوتاه و هم در طولاني مدت يك داروي ضدافسردگي مفيد است.

این مسئول چرداولی با اشاره به اینکه نشستن بیماری‌زاست گفت: نتایج پژوهشهای صورت گرفته نشان می‌دهد افرادی كه بیش از چهار ساعت در روز پشت میز می‌نشینند، بیش از دیگران در معرض ابتلا به بیماری‌های مزمن قرار دارند. از مهم‌ترین این بیماری‌ها می‌توان به پرفشاری خون، بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت و سرطان اشاره كرد. نشستن عمر را كم می‌كند و ما با كاستن از ساعات نشستن اضافی و رساندن آن به كمتر از سه ساعت در روز می‌توانیم امید به زندگی را تا دو سال افزایش دهیم.

 نیک سرشت با تبریک مجدد ۲۶ مهرماه و فرارسیدن هفته تربیت بدنی گفت: در راستای گرامیداشت این هفته برنامه های فرهنگی ورزشی مختلفی مانند مسابقات بومی و محلی و والیبال و شنا کشتی و فوتسال دارت اقایان و بانوان در سطح شهرستان و در بخشهای مختلف برگزار می شودکه  از جمله این برنامه ها همایش بزرگ پیاده روی خانوادگی است که در روز جمعه ۲۸ مهرماه مصادف با سومین روز از هفته تربیت بدنی و ورزش در مرکز شهرستان و در شهر سرابله برگزار می شود.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری که می فرمایند «ورزش همگانی یکی از ضروریات زندگی؛مثل غذا خوردن و تنفس کردن است»، گفت: باید به مقوله همگانی کردن ورزش از طرف تمام ارگانها و ادارات توجه بیشتری شود چرا که ورزش همگانی یک جنبه بسیار مهم از فهرست مسائل عمومی و اجتماعی هر جامعه ای است که آثار و نتایج فراگیر شدن ورزش همگانی در میان مردم ، در حل بسیاری از مشکلات اخلاقی جامعه و کاهش اسیبهای اجتماعی می تواند ملموس محسوس باشد.

این مسول درپایان با ذکر حدیثی از امام صادق (ع) که می فرماید : « تنبلی و کسالت دشمن کار و تلاش است »  خاطرنشان کرد:هدف نهایی تربیت بدنی و ورزش از دیدگاه اسلام تامین سلامت ، بهداشت بدن ، تقویت و رشد آن برای تلاش در زندگی و در نتیجه حرکت بسوی کمال است.

انتهای پیام

نظر شما

پربیننده ترین مطالب