چهارشنبه 26 دى 1397
کد مطلب: 16734
تاریخ انتشار : 9 آذر, 1396 - 09:22
بعد از زلزله ۷.۳ ریشتری غرب استان کرمانشاه شهر سرابله در شهرستان چرداول ایلام به نوعی روی لرزه قرار گرفته و لرزش‌های گاه و بیگاه در این شهر احساس می‌شود که گسل امام حسن(ع) علت زلزله‌های "سرابله" شهرستان چرداول است.

به گزارش دیارزاگرس، بعد از زلزله 7.3 ریشتری غرب استان کرمانشاه، شهرسرابله در شهرستان چرداول ایلام به نوعی روی ویبره قرار گرفته و لرزش‌های گاه و بیگاه در این شهر موجب آزار فکری و روحی شهروندان شهر سرابله شده است.

 این لرزش‌ها در سیستم لرزه‌نگاری کشور ثبت نشده همین موضوع خود ابهاماتی را برای مردم ایجاد کرده است. در این رابطه  حاجی کریمی استاد دانشگاه ایلام اظهار داشت: زمین‌ها وکوه‌های صخره‌ای و سنگی به نوعی رسانه‌های قوی‌تری برای امواج و لرزش‌ها هستند و زمین‌های گلی، رسی و خاکی امواج را در خود خفه کرده و کمتر انتقال می‌دهند.

کریمی گفت : گسل امام حسن(ع) از گیلان غرب تا دشت ذهاب را در بر گرفته است. تحرکات این گسل است که زنجیروار از طریق کوه سراوان گیلان غرب و ایوان به کوه بانکول و در ادامه به کوه لنه منتقل شده و در شهر سرابله که در دامنه کوه لنه قرار دارد احساس می‌شود.

این کارشناس زمین شناسی بیان کرد: کوه سراوان یا سر ایوان از یک سمت به گسل امام حسن(ع) متصل بوده و از سمت دیگر به کوه بانکول اتصال دارد. بانکول هم به کوه لنه چسبیده به «شهرسرابله» است اتصال داشته و همین اتصال زنجیروار باعث انتقال امواج از گسل امام حسن(ع) به «شهرسرابله» می‌شود.

وی گفت: سرعت انتقال امواج لرزه‌ای زمین کمتر از 9 کیلومتر در ثانیه بوده و معمولا 20 تا 25 ثانیه طول می‌کشد تا امواج از گسل امام حسن(ع) به شهر سرابله برسد.

عضو هیئت علمی دانشگاه ایلام در مورد تغییراتی که در آب‌های زیرزمینی در اثر زلزله ایجاد شده است گفت: بدون شک زلزله‌ای با این شدت در تغییر مسیر آب‌های زیرزمینی تاثیر دارد. منطقه سرابله و روستاهای اطراف آن از مناطقی هستند که بر روی سفره‌های گسترده آب زیرزمینی قرار دارند و اگر در اثر زلزله تغییراتی در مسیر آب‌های زیرزمینی ایجاد شده و یا در جایی زمین نشست کرده است کاملا طبیعی بوده و جای نگرانی وجود ندارد.

کریمی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر ضرورت امروز جامعه ایلامی برای مقابله با زلزله گفت: کل کشور ایران در منطقه‌ای قرار گرفته که زیر آن کمربندی از گسل‌های زلزله خیر قرار دارد. به همین علت ما باید ابتدا فرهنگ زندگی آرام در کنار زلزله را در جامعه نهادینه کنیم.

وی عنوان کرد: نخستین گام نهادینه کردن این فرهنگ مقاوم ساختن بناها و راه‌های ارتباطی در استان است. در زمان ساخت یک بنا باید چنین روزهایی را پیش‌بینی کرده و بدانیم که بلای طبیعی همچون زلزله در منطقه ما یک احتمال جاری بوده و به همین علت ساختمان ها را مقاوم بسازیم. پیمانکاران و ناظران ما باید وجدان کاری را در خود تقویت کرده و برای بردن اندکی سود بیشتر با جان و مال مردم بازی نکنند و نظارت‌ها بر ساخت و ساز ابنیه و راه‌ها باید به شدت تقویت شده و ما این مهم مد نظرمان باشد که همواره در معرض خطرات بلایای طبیعی هستیم.

کریمی گفت: این لرزه‌ها جای هیچ نگرانی ندارد و به تدریج که زمین آرام گرفته و پس لرزه‌ها در گسل امام حسن(ع) به پایان رسد لرزه‌ها در شهر سرابله هم از بین می‌رود.

 

انتهای پیام

نظر شما