يكشنبه 28 مرداد 1397
کد مطلب: 16825
تاریخ انتشار : 14 آذر, 1396 - 13:00
با نگاهی به وضعیت اجتماعی مردم به خصوص در بخش اجتماعی به خصوص بحث مسکن ، آسیب های اجتماعی ، بیکاری و.... می توان فهمید که دولت دراین بخش هنوز جای کار زیادی دارد.

به گزارش دیار زاگرس ، در  روزهایی که باید برای تعطیلات و سرگرمی خانواده ها صرف شود، غم خونه بدوشی و اجاره خونه، ومسائل دیگر باعث شده تا مردم به صورت مداوم به جنگ مشکلات بروند وسایر مسائل را فراموش کنند.

با نگاهی به وضعیت اجتماعی مردم به خصوص در بخش اجتماعی به خصوص بحث مسکن ، آسیب های اجتماعی ، بیکاری  و.... می توان فهمید که دولت دراین بخش هنوز جای کار زیادی دارد وکار خاصی دراین زمینه شاید انجام نشده است.

ابتدایی ترین نیازهرانسانی تامین سرپناهی برای گذراندن زندگی است ولی امروزه مسکن با توان مالی مردم فاصله طبقاتی پیدا کرده وهرجوانی برای تشکیل زندگی ابتدا باید هزینه سنگین تامین مسکن را متحمل شود.

2میلیون و 570 هزار مستاجر زیر خط فقر هستند

جواد حق شناس معاون مسکن شهری بنیاد مسکن کشور: آمار نشان می‌دهد 2میلیون و 570 هزار خانوار دهک یک و دو مستأجرانی هستند که زیر خط فقر هستند و حتی برای پرداخت اجاره خانه مشکل دارند.

مشاور وزیر راه و شهرسازی: سالی یک میلیون ازدواج داریم ولی فقط 400 هزار مسکن تولید می‌شود/ مردم توان خرید مسکن را ندارند

غلامرضا سلامی دراین باره گفت: طی سال‌های گذشته به دلیل مشکلات اقتصادی، قدرت خرید مردم پایین آمده و در عین حال قیمت مسکن رشد یافته است.

وی اضافه کرد:با وجود گران شدن قیمت مسکن شاهد کاهش سرمایه‌گذاری و تولید در این بخش بودیم و مهم‌ترین دلیل آن رکود حاکم در اقتصاد و فروش نرفتن واحدهای ساخته‌شده و لوکسی است که قشر متوسط و ضعیف توان خرید آن را ندارند.

سلامی تصریح کرد:سالانه یک میلیون ازدواج داریم و حدود 400 هزار واحد مسکن تولید می‌شود و بر این اساس فقط در این بخش 600 هزار واحد کمبود مسکن داریم.

ضرورت نگاه ویژه دولت به آسیب های اجتماعی

طبیعتا اگر بخواهیم به مشکلات اجتماعی بپردازیم، باید این را بدانیم که تمامی مشکلات مانند زنجیر به هم متصل هستند. بنابراین وقتی از آسیب‌های اجتماعی و بحران‌های اجتماعی سخن می‌گوییم، در واقع سخن از زنجیره‌ای است که دچار اختلال‌های فراوان شده است. اما اگر بخواهیم از یکی از مهم‌ترین بند‌های‌ این زنجیره صحبت کنیم باید به معضل اعتیاد در جامعه اشاره کنیم. براساس آمار موجود بیشترین دغدغه اجتماعی ما در ارتباط با حوزه مواد مخدر است. در حوزه مواد مخدر ما با بیشترین آسیب‌های اجتماعی مواجه هستیم. از طرفی هم خود مواد مخدر در بروز آسیب‌های مختلف تاثیر‌گذار است. بنابراین وقتی درباره مواد مخدر حرفم می‌زنیم، در واقع این زنجیره‌های آسیب‌های اجتماعی هستند که هنگام مواجهه با آسیب مواد مخدر باید مورد توجه قرار بگیرند. تاثیر اعتیاد بر طلاق، خشونت‌های خانوادگی، فرار و حتی ارتکاب جرائم بر هیچ کس پوشیده نیست. به همین دلیل باید به حوزه مسائل اجتماعی نگاهی همه‌جانبه داشت.

متاسفانه در سال های اخیر گرایش مردم به دلیل مشکلات فراوان به آسیب های اجتماعی افزایش یافته واین زنگ خطری برای بنیان خانواده ها ومردم است که دولت دراین صورت باید به اینگونه مسائل توجه بیشتری داشته باشد چون که مسائل اجتماعی به صورت زنجیر وار باهم درارتباط هستند.

مسائل دیگری امروزه در حال ظهور هستند که باعث نگرانی هایی در کارشناسان شده است که رشد منفی میزان تولد، افزایش طلاق ها ، درگیری های خیابانی وخودکشی تنها نمونه های ازآن ها هستندو خبراز مشکلات متعدد خانوار می دهند که براثر عوامل مختلفی از جمله بیکاری چنین مسائلی گریبانگیر خانوار می شود و اگر به حال آن فکری نشود به زودی آسیب های فراوانی را به بدنه جامعه خواهد زد ودراین صورت از سوی دولت باید اقدام عملی صورت گیرد.

بیکاری مشکل اول جوانان امروزه

نتایج آمارگیری نیروی کار سال 1395 که مرکز آمار ایران آن را منتشر کرده است، نشان می دهد که در سال 1395 تعداد شاغلان کشور 20میلیون و 654 هزار و 750 نفر بود که از این میزان 83.8درصد را مردان و 16.2درصد را زنان به خود اختصاص می‌دهد.

نتایج این آمارگیری نشان می دهد، مردان شاغل 24.5درصد دارای تحصیلات ابتدایی، 26.5درصد راهنمایی، 0.6درصد متوسطه، 25.7درصد دیپلم و پیش دانشگاهی،17.2درصد فوق دیپلم و لیسانس،4.4درصد فوق لیسانس و بالاتر و 1.2درصد سواد آموزی هستند.

یکی از کارشناسان مسائل اجتماعی در گفتگو با خبرنگار دیار زاگرس گفت:هرروز از دل مراکز آمار گیری آمار های فراوانی از میزان اشتغال در می آید ولی با وجود این همه آمار اشتغال متاسفانه بیکاری همچنان در صدر لیست مشکلات کشور وجود دارد وبا این گونه آمار خیال پایین آمدن ندارد.

وی اضافه کرد:باید گفت که حتی در روند استخدام هم مشکلاتی وجود دارد وافراد متخصص در زمینه کاری خود استخدام نمی شوند ودراین زمینه رانت مدیران ، ژن خوب و... به فور از سوی مدیران دیده می شود ورابطه ها حرف اول استخدام ها را می زنندو گاهی هم می بینیم که مدیری در چند جای مختلف پست های متفاوتی دارد ومعلوم نیست چگونه همه ی ان ها را هم زمان انجام می دهد.

درپایان به این نکته باید اشاره کرد که این حق طبیعی مردم است که از لحاظ اجتماعی مشائل کمتری داشته باشند وبه نظر می رسد دولت هنوز هم دراین زمینه راهی طولانی را باید طی کند تا بتواند باری را دوش مردم بردارد.

 

انتهای پیام

نظر شما

پربیننده ترین مطالب