پنجشنبه 26 مهر 1397
کد مطلب: 16839
تاریخ انتشار : 16 آذر, 1396 - 08:17
در استان کوچک 500 هزار نفری ایلام ،تاچشم کار می کند مزیت ها وپتانسیل های متنوع اقتصادی از کشاورزی و نفت وگاز و گردشگری تاریخی،طبیعی ،مذهبی و دفاع مقدس گرفته تا بازارچه مرزی ومنطقه وِیژه اقتصادی وهمجواری مرزی واربعین در آن وجود دارد ،اما همچنان این استان از محرومیت رنج برده و مطالبات تلنبار شده فراوانی در آن موج می زند.

به گزارش دیار زاگرس ، جوانان تحصیلکرده آن درمیان کلکسیونی از انواع مطالبات رنگارنگ گرفتار شده ونمی دانند در راستای تحقق کدامین مطالبه به حق استانشان فریاد بزنند . از منطقه ویژه ای که این روزها به جهیزیه سیاسیون مبدل شده تا منطقه آزاد تجاری که پرونده اش در کشو نمایندگان مجلس خاک می خورد یا دفتر شرکت نفت منطقه غرب که نفت وتابلو آن به ایلام تعلق گرفته اما بهره اش نصیب دیگران می شود.

بله ،مطالبات زیاد است وهرکدام به فراخور نقشی که درتوسعه همه جانبه استان دارند از اهمیت ویژه ای برای ما ایلامیها برخوردار هستند ،اما حجم ذخایر نفت وگاز استان و لزوم مدیریت بومی آن موضوعی نیست که بتوان به راحتی از کنار آن گذشت ویا بر آن چشم بست. نمیدانیم با وجود حضور دو نماینده استان درکمیسیون انرژی ،حضور دو نماینده اسبق استان در جایگاه های حساس وزارت نفت، چرا این مقوله تاکنون همچنان در سطح یک مطالبه جدی دراستان خودنمایی می کند ،سوالیست که ذهن همه ما را به خود درگیر کرده است.

شب گذشته به یکباره خبری در سطح فضای مجازی وشبکه های اجتماعی استان منتشر و تصاویر منتشره دراین شبکه ها از نصب تابلو دفتر شرکت نفت منطقه ای غرب برروی ساختمانی  حکایت داشت که برای این موضوع احداث شده است  ،موضوعی که گویای ایفای نقش یکی از نمایندگان استان در تحقق نصب این تابلو بودو هدف هم چیزی غیر ازاین نبود.

اما بررسی ها نشان می دهد که ساختار قبلی شرکت نفت منطقه غرب همچنان درسر جای خود یعنی کرمانشاه باقیست وتغییر چندانی در این مطالبه جدی مردم ونخبگان استان ایجاد نشده است . به این معنا با اعطا نمایندگی ایلام ،به ما ایلامی ها آب نباتی داده اند تا از دُر غلتان دفتر منطقه غرب به راحتی چشم بپوشیم.

دکتر جلال میرزایی نماینده ایلام که قرار بود امروز در افتتاح این دفتر حضور داشته باشند ،اما بنا به دلیل پیگیری امورات استان نتوانستند در افتتاح حضوریابند ، در گفتگویی تلفنی با خبرنگار ما به تشریح جزییات دفتر افتتاح شده درایلام  و وضعیت سایر پروژه های نفت وگاز استان پرداخت .

جلال میرزایی درتشریح فعالیت دفتر مناطق نفتی کشور اظهار کرد: براساس ساختار تعریف شده در شرکت ملی نفت ایران ،درکنار شرکت های نفت مناطق فلات قاره وجنوب، شرکت نفت مناطق مرکزی نیز دراین ساختار فعالیت می کند.

نماینده ایلام گفت: شرکت نفت مرکزی ایران ،مناطق مرکزی و غرب کشور از قم وکاشان گرفته تا ایلام وکرمانشاه را پوشش می دهد .براساس ساختار تعریف شده ،شرکت نفت منطقه غرب کشور که دفتر آن در کرمانشاه قرار گرفته، زیر نظر نفت مناطق مرکزی فعالیت می کند.

میرزایی ادامه داد:بنابراین فعالیت شرکتهای نفتی کشور براساس یک ساختار منسجم تعریف شده شکل گرفته وتغییر این ساختار نیز امری مشکل وتقریبا سخت است .تلاشها برای انتقال این دفتر در سطح وزارت صورت گرفت اما بدلیل همان ساختار تعریف شده ،موفق به تاسیس دفتری برای پیگیری نفت وگاز استان شدیم.

عضو کمیسیون انرژی بااشاره به افتتاح دفتر ایلام خاطرنشان کرد: آنچه که امروز در ایلام افتتاح شد ،دفتر عملیاتی ایلام و زیر نظر مجموعه شرکت نفت غرب است .این اقدام گامی روبه جلو در راستای ایجاد دفتر مستقل محسوب، اما مطلوب استان ایلام نیست.

جلال میرزایی افزود: به هرحال افراد زیادی از جمله آقای دکتر امینی، برای استقرار این دفتر تلاش کردند که باید قدردان زحمات وتلاش آنها باشیم . منتهی توجه اساسی ما باید معطوف به پروژه های نفت وگاز استان باشد. زیرا آنچه که توسعه ورونق استان را بدنبال خواهد داشت ،فعال شدن پروژ های نفت وگاز چنگوله وآذر وسایر میادین نفتی و گازی استان است.

وی ادامه داد: الحمدلله وزیرنفت در حوزه مسئولیتش ، به توسعه کشور اهتمام ویژه ای داشته ودرکنار این موضوع به مقوله توسعه نفت وگاز استان ایلام توجه ویژه ای دارند.به تعبیر ایشان استخراج روزانه 500هزار بشکه نفت در ایلام ،به توسعه وپیشرفت همه جانبه استان منجر خواهد شد . بنابراین این موضوع توسط وی وسایر همکارانشان در وزارت نفت هدف گذاری شده است.

میرزایی بیان داشت:درکناراین موضوع مجوز ایجاد تاسیسات ذخیره سازی گاز بانکول با سرمایه گذاری 400میلیون دلاری نیز صادر شده که این موضوع در اشتغالزایی و توسعه استان اثر بالایی خواهد گذاشت.

وی درپایان گفت: در مجموع آنچه که امروز باپیگیری وزیر نفت ،مهندس حاتمی مدیر شرکت نفت منطقه مرکزی ، همکاران خودم درمجلس شورای اسلامی و با حضور مدیر منابع انسانی این شرکت دراستان اتفاق افتاد ،قدمی روبه جلو محسوب می شود واز تلاشهای آنان در خصوص استقرار این دفتر تشکرمی کنم.

 

تابناک

 

انتهای پیام

نظر شما

پربیننده ترین مطالب