چهارشنبه 25 مهر 1397
کد مطلب: 16854
تاریخ انتشار : 16 آذر, 1396 - 10:20
دانشگاه به عنوان نهادی که دانشجویان به تناسب استعدادی که دارند درآن پرورش می یابند نقش مهم واساسی را در آماده سازی آنان دارد ولی باید دید که تا چقدر این مهم تحقق یافته ودولت توانسته زمینه مختلف پرورش استعداد های دانشجویان را فراهم و کشوررا به قله های پیشرفت وتعالی برساند.

به گزارش دیار زاگرس ، واژه دانشجو، به اندازه كرامت و تقدسش، وسيع و پردامنه است. آن‌قدر پر افق كه هرگاه به هر سوى كرانه‌اش انگشتى اشاره بريم، نسيمى تازه از معنا مى‌يابيم.

دانشجو و دانشگاه از مقدّس‌ترین واژه‌هایی است که می‌توان در فرهنگ اسلامی سراغ گرفت. اسلام دینی است که درس خواندن را فریضه می‌داند و به عالمان اندیشمند مباهات می‌کند و به تقدیس محیط‌های علمی می‌پردازد و لزوم توجه و پاسداری از آن را به همگان گوشزد می‌کند و شروطی را برای نیل به سعادت حقیقی بیان می‌دارد که تحقق آن در محیط‌های علمی و آموزشی، تجلّی دانشگاه اسلامی را نوید می‌دهد و ترک آن موجب خسران و انحراف در مراکز آموزشی خواهد شد.

امروزه برای توسعه همه جانبه کشور باید از ظرفیت جوانان مستعد کشور استفاده کرد واستعدادهای آنان را در زمینه های مختلف به وسیله دانشگاه  پرورش واز توانایی نیروهای جوان زمینه شکوفایی کشور را فراهم اورد.

دانشگاه به عنوان نهادی که دانشجویان به تناسب استعدادی که دارند درآن پرورش می یابند نقش مهم واساسی را در آماده سازی آنان دارد ولی باید دید که تا چقدر این مهم تحقق یافته ودانشگاهها توانسته اندزمینه مختلف کاری  را به وسیله دانشجویانی که دارند پرکنند وزمینه های پیشرفت کشور را فراهم کنند.

چگونگی سرکوبی دانشجویان در 16 آذر 1332، نشان دهنده اهمیت مبارزه‌های دانشجویان برای رژیم و دولت کودتا بود. پس از کودتای 28 مرداد و قلع و قمع مخالفان، دانشگاه تهران و دانشجویان و نیروی سیاسی، نیروهایی قوی در زمینه مبارزه با دولت کودتا به شمار می‌آمدند و مخالفت‌های پی‌گیر آنان، عملاً رژیم و دولت کودتا را از رسیدن به اهدافشان باز می‌داشت. از این رو به نظر می‌رسد رژیم با برنامه از پیش تعیین شده به این حمله روی آورد. اگر چه شاه و دولت سعی کردند از خانواده‌های شهدا و رؤسای دانشگاه تهران و دانشکده فنی دلجویی کنند، ولی ترفیع درجه عاملان واقعه 16 آذر و پرداخت پاداش نقدی به سربازان و درجه داران حمله کننده به دانشگاه در فاصله کمی پس از واقعه، حکایت از توطئه از پیش طراحی شده دولت کوتاه شاه برای سرکوبی جنبش دانشجویی داشت.

امروزه دانشگاهها در سطح کشور شاید مشکلات زیادی داشته باشند که برخی دانشجویان صرفا فقط مدرک دریافت می کنند واز تخصص خبری نیست واز میان دانشگاههای زیادی که در سطح کشور وجود دارد کیفیت آموزش برخی از آنها حرفی برای گفتن ندارد وجای نظارتی دراین میان گم شده است.

دانشجویان امروزه با مشقت های فراوان تازه مدرکی را می گیرند که هنوز درابتدای مشکلات خود قرار دارند و در بازار کار جایی برای آن ها نیست واین باعث می شود تا آسیب های دیگری از جمله عدم ازدواج جوانان،  اعتیاد ، بزهکاری و... در جامعه پیدا شود .

یکی از دانشجویان چرداولی در گفتگو با خبرنگار دیار زاگرس گفت:جوانان کشور بارها وبارها ثابت کرده اند که استعداد انجام کارهای بزرگ را دارند ومی توانند نقشه های شوم دشمنان برای کشور را باطل کرده وبا حمایت صحیح کشور را به قله های شکوفایی برسانند.

وی اضافه کرد:متاسفانه دانشجویان امروزه مشکلات زیادی دارند که از زمان دانشگاه شروع شده وتا بعد از آن ادامه دارد که کیفیت آموزش پایین برخی دانشگاهها وعدم جذب دانشجویان به بازار کار تنها نمونه ای از آن است.

این دانشجوی چرداولی بیان داشت:وقتی که دانشجویی به دانشگاه می رود باید از طرف دولت حمایت شده وبرای فارغ التحصیلی و آینده دانشجویان تدبیری اندیشیده شود.

دانشجویان در عصر حاضر که زمان پیشرفت علوم مختلف است و درهای تعلیم و تعلم نیز بیشتر به رویشان گشوده شده، وظیفه دارند با تلاش و کوشش، به رشد علمی و فن‌آوری دست یابند. تولید علم و جنبش نرم‌افزاری، اصلی است که مقام معظم رهبری بر آن تأکید فراوان دارد و دانشگاهیان را برای دست‌یابی به آن فرا می‌خواند.

 

انتهای پیام

نظر شما

پربیننده ترین مطالب