پنجشنبه 26 مهر 1397
کد مطلب: 17583
تاریخ انتشار : 26 دى, 1396 - 10:28
مدیرکل مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی جنوب باختری کشور:
صداهای انفجار در سرابله منشا زمین لرزه ای ندارد/تا 15 روز دیگر بررسی ها تکمیل خواهد شد
مدیرکل مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی جنوب باختری کشور گفت:صداهای انفجار در سرابله منشا زمین لرزه ای ندارد

به گزارش دیار زاگرس ، به نقل از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مدیرکل مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی جنوب باختری کشور با اعلام این خبر افزود: با مطالعات صورت گرفته توسط پژوهشگاه بین‌المللی زلزله مشخص شد که این صداها منشا زمین‌لرزه‌ای ندارند و احتمال می رود ناشی از ریزش حفرات انحلالی در زیر زمین باشد که در ادامه، برخی زون‌های «کارستی» در مناطقی از شهر سرابله شناسایی شد.
«کارست* پدیده خوردگی و انحلال توده‌سنگ‌های کربناته از قبیل آهک، سنگ گچ و دولومیت است. این پدیده در سایر سنگ‌های انحلال‌پذیر مانند سنگ‌های سولفاته و کلروره اتفاق می‌افتد. کارست در سنگ‌های آواری نیز دیده می‌شود.»
"علی اژدری" توضیح داد: سه گروه تخصصی از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به منطقه اعزام شدند. 
یک گروه مسوولیت تهیه نقشه زمین‌شناسی به مقیاس یک‌ده‌هزارم منطقه را به عهده دارد که در این نقشه سازندها و ساختارهای زمین‌شناسی و شکستگی‌ها به طور دقیق بررسی می‌شود تا وضع زمین‌شناسی منطقه مشخص شود.
مطالعات ژئو‎فیزیک برای مطالعه زون‌های کارستی و شناسایی ابعاد آن در حال انجام است. 
گروه سوم نیز برداشت‌های زمین‌شناسی برای تهیه مدل سه بُعدی ساختارهای زیرسطحی را به عهده دارد. 
به گفته اژدری، با تکمیل گزارش اولیه در 15 روز آینده، امکان پیش‌بینی‌های لازم برای مطالعات بعدی و برآورد میزان خطر و و ارائه راهکارهای مناسب درباره کاهش خطر احتمالی فراهم می شود.

** حفره های کارستی
مدیرکل مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی جنوب باختری کشور تصریح کرد: صداهای درونی زمین بیشتر از بخش‌های جنوب‌شرقی شهر سرابله شنیده می‌شود که روی حفره‌های کارستی شهر قرار دارد.
به گفته اژدری گزارش مقدماتی، برآوردی از وضعیت زمین‌شناسی شهر و ابعاد و عمق زون‌های کارستی است تا بدانیم میزان خطر تا چه حد است و به برنامه‌ریزی مناسب برای شناسایی مناطق و ارائه راهکارهای اصولی کاهش خطرات یا دوری از مناطق پرخطر بپردازیم.
این کارشناس زمین‌شناسی گفت: حفره‌های کارستی با توجه به عمق و ابعاد، یکسری ناپایداری‌هایی را ایجاد می‌کنند که خطراتی را برای مناطق شهری و زیرساخت‌های عمرانی به دنبال دارند.
وی ادامه داد: ممکن است بلوک‌های سنگی که در شرایط عادی پایدارند، در نتیجه تکان‌های شدید ناشی از زمین‌لرزه، ناپایدار شده و باعث فرو ریختن به درون حفرات انحلالی شوند. 
به گفته اژدری، شهرها و مناطقی که روی سازندهای آهکی قرار دارند در معرض وقوع این پدیده اند و ممکن است پدیده رخ داده در منطقه سرابله استان ایلام برای آنها نیز تکرار شود.

 

انتهای پیام
 

نظر شما

پربیننده ترین مطالب