پنجشنبه 29 شهريور 1397
کد مطلب: 17868
تاریخ انتشار : 12 بهمن, 1396 - 08:53
حمله اخیر نیروی هوایی آمریکا به نیروهای عراقی در ناحیه البغدادی در استان الانبار در غرب کشور عراق باردیگر از اهداف و طرحهای پنهان واشنگتن پرده برداشت.

به گزارش دیار زاگرس ، عراق طی سالیان گذشته در کنار همه مصائب و مشکلاتی که حضور تکفیری ها  برای مردم این کشور رقم زد شاهد ادامه رفتارها خشونت طلبانه و مزورانه آمریکایی ها بوده اند. عراقی ها در حالی از یوغ دیکتاتوری صدام خرسند بودند که تبعات اشغال کشورشان از سوی آمریکایی ها دامن گیر آنها شد. زمانی که در سال ۲۰۱۱ نیروهای آمریکایی خاک عراق را ترک کردند، مردم این کشور گمان کردند که مشکلاتشان تمام شده است اما واشنگتن که سادگی نمی توانست از عراق غنی از منابع و ثروت دست بردارد با ایجاد داعش دوباره به عراق بازگشت.

علاوه بر تشکیل ائتلاف به اصطلاح ضد داعش شاهد حضور نظامیان آمریکایی و افزایش تدریجی آنها در عراق بودیم. علاوه بر حضور نیروهای آمریکایی در پایگاه عین الاسد و الحبانیه در الانبار؛ نیروهای آمریکایی در راستای به اصطلاح جنگ با داعش در پایگاه القیاره در جنوب موصل و سد موصل و شمال آن و منطقه بلد در استان صلاح الدین و  التاجی در شمال بغداد و «کی ۹م» و التون کوبری در کرکوک و نیز برخی پایگاههای دیگر در اقلیم کردستان عراق مستقر شدندعلاوه بر حضور نیروهای آمریکایی در پایگاه عین الاسد و الحبانیه در الانبار؛ نیروهای آمریکایی در راستای به اصطلاح جنگ با داعش در پایگاه القیاره در جنوب موصل و سد موصل و شمال آن و منطقه بلد در استان صلاح الدین و  التاجی در شمال بغداد و «کی ۹م» و التون کوبری در کرکوک و نیز برخی پایگاههای دیگر در اقلیم کردستان عراق مستقر شدند تا آمار نظامیان آمریکایی در عراق به بیش از ۶۶ هزار نفر برسد و بهانه هایی مانند آموزش نیروهای عراقی و نیز مبارزه با تروریسم را دستاویز این حضور قرار داده اند.

آمریکایی ها بر اساس توافق استراتژیکی که با عراق امضا کرده اند در قبال هر گونه یورشی باید از بغداد حمایت می کردند اما عملا هنگامی که داعش در سال ۲۰۱۴ بخش های زیادی از این کشور را به اشغال خود درآورد و در آستانه رسیدن به بغداد بود فقط تماشاگر اوضاع بودند و هنگامی که با فتوای مرجعیت دینی و شکل گیری تشکل مردم نهاد حشد شعبی اجازه یورش بیشتر به تکفیری ها داده نشد دست به تشکیل ائتلافی نمادین به نام مبارزه با داعش زدند که بیش از آنکه ضد تکفیری ها باشد ضد نیروهای عراقی بود.

اما موضوعی که به ویژه از سال ۲۰۱۴ به بعد به عنوان یک پدیده تبدیل شده است بحث حملات به نیروهای عراقی و حشد شعبی در مناطق مختلف این کشور است. سابقه حملات اشتباهی نیروهای امریکایی و یا تحت رهبری آمریکا در عراق قابل توجه است. در جریان عملیات نیروهای عراقی برای آزادسازی موصل، رسانه های محلی از کشته شدن ۹۰ فرد و زخمی شدن ۱۰۰ نظامی عراق در نتیجه حمله اشتباهی نیروهای هوایی امریکا، خبر دادند.

پایگاه خبری پانوراما الشرق الاوسط اعلام کرد ، منابع نظامی آمریکایی اعلام کردند که نیروی هوایی این کشور در دو نوبت و به اشتباه مرکز استقرار نیروهای ارتش عراق را در استان صلاح الدین در مرکز این کشور را بمباران کرد که در اثر آن حدود ۷۵ سرباز عراقی جان باختند. این حملات در چارچوب حمله ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا علیه داعش صورت گرفت.

آن چه که تقریبا ویژگی مشترک بیشتر این حملات به ظاهر اشتباه می‌باشد، تغییر معادله بر روی زمین به نفع شورشیان و گروه‌های تروریستی پس از وقوع حملات این چنینی بوده است. حمله اشتباهی آمریکایی‌ها اگرچه اشتباه عنوان شده، اما حقیقت آن که صحنه عملیات‌ها را حداقل در کوتاه مدت به نفع نیروهای داعش تغییر داد.

آمریکایی ها هر گاه که سرکرده مهم داعش در تنگنا قرار گرفت؛ دست به تحرکاتی از جمله هلی برن زده و یا در مناطقی که تروریستها در محاصره قرار گرفته اند به شیوه های گوناگون از جمله حمله به مواضع نیروهای حشد شعبی و امنیتی عراق آنها را از مخمصه نجات داده اند. آخرین مورد از این حملات در ناحیه البغدادی در استان الانبار رخ داد که بر اثر آن شماری کشته و زخمی شدند.

 

مهر

 

انتهای پیام

نظر شما

پربیننده ترین مطالب