پنجشنبه 29 شهريور 1397
کد مطلب: 18981
تاریخ انتشار : 28 خرداد, 1397 - 07:15
کاهش نزولات آسمانی در سال جاری مزارع دیم دشت هلیلان را با خسارت 80 درصدی و ضرر و زیان گندم‌کاران مواجه کرد.

به گزارش دیار زاگرس ،  طلایی شدنش و صدای چرخش چرخ کمباین‌ها در این روزها حکایت از به بار نشستن گندم‌زارهای ایلام دارد.

در بخشی از مناطق استان ایلام که دارای اراضی آبی بوده کشتزارها به ثمر نشسته و زارعان خوشحال از دسترنج خود هستند و از سویی دیگر اراضی دیم حتی یک خوشه هم نرویاندند.

فقدان بارش‌های مناسب در دشت هلیلان سبب خسارت 80 درصدی به زارعان این دشت حاصلخیز در استان ایلام شده و حکایت از درد و رنج گندمکاران این منطقه از استان ایلام را دارد.

یکی از کشاورزان دشت هلیلان گفت: امسال 35در مجموع  هکتار از اراضی‌ام را به کشت گندم اختصاص داده‌ام که 100 درصد آبی بوده است.

مرتضی در ادامه گفت: خوشبختانه در زمان برداشت محصول مرغوبی داشته و از درگاه ایزدمنان سپاسگزار هستم.

یکی دیگر از زارعان ایلامی می‌گوید: در حال حاضر فصل برداشت گندم بوده که خوشبختانه از برداشت محصول گندم بسیار رضایت داریم.

علی‌محمد در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ایلام می‌افزاید: در برداشت دیم متاسفانه امسال هیچگونه برداشتی صورت نگرفته است و این سبب ضرر و زیان فراوانی به کشاورزان این منطقه از استان ایلام شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام در این باره گفت: در سال زراعی جاری حدود 9 هزار هکتار از اراضی دشت هلیلان به کشت گندم اختصاص یافته است که حدود 4 هزار هکتار به صورت آبی و مابقی هم به صورت دیم بوده است.

سید محمدتراب میری دراین باره اظهار داشت: پنج هزار هکتار از اراضی دشت هلیلان به کشت دیم اختصاص یافته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام گفت: متاسفانه امسال تنها در دو زمان حساس سال پراکنش باران وجود داشت و این موضوع سبب شد که بع 80 درصد اراضی کشاورزی دیم دشت هلیلان خسارت وارد شود.

وی ادامه داد: عملا در مزارع دیم دشت هلیلان برداشتی صورت نگرفته است. اما پیش‌بینی می‌شود امسال بیش از 18 هزار تن گندم از سطح مزارع دشت هلیلان گندم برداشت شود.

میری تصریح کرد: در مجموع در استان ایلام بیش از یک میلیون تن محصولات کشاورزی در سال تولید و روانه بازار مصرف می‌شود. ارزش اقتصادی این میزان تولید نیز دو هزار و 500 میلیارد  تومان برآورد می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام گفت: 55 هزار نفر در بخش کشاورزی استان ایلام مشغول فعالیت و تولید انوع محصولات زراعی و باغی هستند.

 

 

انتهای پیام

نظر شما

پربیننده ترین مطالب