سه شنبه 1 مرداد 1398
کد مطلب: 21664
تاریخ انتشار : 28 اسفند, 1397 - 09:31
گزارشی از رسوم مردم چرداول در چهارشنبه پایان سال؛
بازیهای محلی وصلحه رحم جایگزین آتش بازی
مردم شهرستان چرداول هرساله درایام عید وچهارشنبه آخر سال رسوم وبرنامه های مختلفی دارند.

به گزارش دیار زاگرس ، هر سال قبل از فرارسیدن عید نوروز خانواده ها در کنارهم چهارشنبه ها را در جشنی به عنوان «چهارشنبه سوری» جشن می گیرند واز این طریق در کنارهم بودن را جشن می گیرند.

در واقع چهارشنبه سوری باعث می شود تا خانواده ها تجدید دیدار کرده و ازاین طریق کانون خانواده ها گرم تر شود ودراین بین از نقل داستان های قدیمی و وبازیهای گروهی دربین افراد خانواده در جریان است.

اگر چهارشنبه سوری به شکل درستش اجرا شود روزی است برای دیدار خانواده ها با هم وانجام تفریحات سالم که کار مورد پسندی برای فرهنگ جامعه اسلامی ایران است.

امروزه متاسفانه چهارشنبه سوری به چهارشنبه سوزی معروف شده ودرآن حتی کشته ومجروح هم می دهیم که خیابان ها به میدان جنگی تبدیل می شود که انواع مواد آتش زا و محترقه به مردم آسیب می رساند.

البته این چهارشنبه سوری امروزه از آن هدف خود که تحکیم بنیاد خانواده هاست فاصله گرفت ودرآن کارهایی صورت می گیرد که اصلا در فرهنگ اسلامی ما وجود ندارد.

هر شهریا روستا چهارشنبه سوری را به شیوه ای متفاوت اجرا می کند وهر منطقه ای رسم ورسوم وآیین مخصوص خودش را دارد که این به زیبایی این رسوم می افزاید.

چیزی که بین همه شهر وروستاها دراین رابطه مشترک است نشستن در جمع خانواده ودوستان است که به تحکیم بنیاد خانواده ها کمک می کند.

شهرستان چرداول در استان ایلام هم دراین ایام وبه خصوص چهارشنبه سوری آیین های زیبایی از فرهنگ مردم را دارد.

منت نیا از اهالی شهرستان چرداول درگفتگو با خبرنگار دیار زاگرس گفت: هرساله در ایام عید وچهارشنبه سوری مردم درکنارهم مراسمات زیبایی را انجام می دهند.

وی افزود:بازیهای محلی از دیرباز دربین مردم به خصوص دراین ایام رواج داشته وانواع مختلف بازیها نظیر پلان و...  رواج دارد.

این شهروند چرداولی تصریح کرد:علاوه بر بازیها داستان های کهن ، ضرب المثل ها و گپ های دوستانه هم در ایام اجرا می شود.

منت نیا خاطرنشان کرد:مراسماتی که به شکل امروزه اجرا می شود اصلا به فرهنگ مردم سازگار نیست وجزء فرهنگ این منطقه نیست.

 

انتهای پیام

نظر شما