سه شنبه 1 مرداد 1398
کد مطلب: 21789
تاریخ انتشار : 26 فروردين, 1398 - 07:54
مدیرکل حج و اوقاف ایلام گفت: شهرداری شباب و بنیاد علوی با مشارکت هم به دنبال تجاری سازی و کسب درآمد از این زمین هستند در صورتی که اوقاف به دنبال این است که موقوفه در اختیار مردم باشد.

به گزارش دیار زاگرس ، حجت الاسلام والمسلمین مرتضی عزیزی، در خصوص حواشی پیش آمده در خصوص قبرستان شهر شباب اظهار داشت: زمین مورد مناقشه، قبرستان جوار امامزاده جعفر(ع) شهر شباب است که از قرن‌ها پیش، اهالی منطقه به احترام این امامزاده بزرگوار اموات خود را در جوار ایشان دفن می‌کردند.

وی افزود: پس این زمین عملاً یک موقوفه انتفاعی بوده و طبق شرع باید در راستای قبرستان به‌کار گرفته شود مگر اینکه متروکه باشد یعنی بیش از 30 سال میتی در آن دفن نشده باشد، بنابراین قانون، تولیت را به اوقاف واگذار کرده است.

مدیرکل حج و اوقاف استان ایلام تصریح کرد: اداره کل اوقاف و امور خیریه استان ایلام از دو جهت خود را در این قضیه مسوول می‌داند، اول موقوفه بودن زمین بوده که دفاع از حق و حقوق موقوفات وظیفه ذاتی سازمان اوقاف است؛ دوم قرار گرفتن زمین مذکور در محدوده آستان امامزاده جعفر(ع) که به نوعی می‌توان گفت قبرستان مذکور از موقوفات امامزاده است.

وی در ادامه به موضوع مالکیت بنیاد علوی اشاره کرد و بیان داشت: در زمان رضا‌خان که حرص فراوانی برای تصاحب زمین داشت، بسیاری از زمین‌های مناسب سراسر کشور به نام رضاخان زده شد و بعد از او پسرش محمدرضا پهلوی همین رویه را ادامه داد، زمین‌های چرداول و به تبع شهر شباب هم قبل از انقلاب به نام خاندان پهلوی بود و بعد از انقلاب جهت تعیین تکلیف این زمین‌های بنیادی، به‌نام علوی تشکیل شد. 

وی تصریح کرد: در سال‌های اخیر بسیاری از این زمین‌ها که در آن‌ها ساخت‌و‌ساز شده به اشخاص واگذار شده و سند مالکیت زمین‌ها به‌نام اشخاص صادر شده است.

اما چه شد که این قبرستان برای بنیاد علوی مهم شده است؟

عزیزی اذعان داشت: متاسفانه دیوار موقوفات از همه دیوارها کوتاه‌تر است و شهرداری شباب و بنیاد علوی با مشارکت هم به دنبال تجاری سازی و کسب درآمد از این زمین هستند در صورتی که اوقاف به دنبال این است که موقوفه به حالت وقفیت باقی بماند و در اختیار عموم مردم باشد.

این مقام مسوول ادامه داد: متاسفانه بسیاری از افراد نمی‌دانند هر موقوفه دارای شخصیت حقوقی مستقل است و سازمان اوقاف فقط نماینده موقوفه است نه مالک موقوفات، ولی عده‌ای این شبهه را ایجاد کردند که اوقاف قبرستان مردم محل  را به‌نام خودش ثبت کرده، در صورتی که اداره کل اوقاف ایلام به منظور جلوگیری از دست‌اندازی موقوفه خواران صدها مسجد، حسینیه، قبرستان و موقوفه را ثبت کرده است.

آیا سازمانی غیر از اوقاف می تواند موقوفات را ثبت کند؟

مدیرکل حج و اوقاف استان ایلام افزود: این جنجال و جوسازی به‌خاطر این است که اوقاف از حقوق موقوفه قبرستان امامزاده دست بردارد تا بنیاد علوی و شهرداری شباب زمین گورستان را به مغازه‌های تجاری تبدیل کنند.

عزیزی ضمن اشاره به این موضوع که در این قضیه منافع شخصی مطرح نیست بلکه سه نهاد عمومی هستند که می‌خواهند از این زمین در جهت منافع عموم مردم استفاده کنند تصریح کرد: اوقاف می‌خواهد با توسعه امامزاده در رونق فرهنگی و اقتصادی منطقه نقش داشته باشد، شهرداری شباب می‌خواهد با تجاری سازی درآمدهای عمومی شهرداری را بالا ببرد، بنیاد علوی نیز با کسب درآمد از این زمین می‌خواهد خدمات عام المنفعه را  به اجرا درآورد.

 

فارس

انتهای پیام

نظر شما