چهارشنبه 26 تير 1398
کد مطلب: 21803
تاریخ انتشار : 28 فروردين, 1398 - 07:16
با برنامه ریزی برای حل مشکلات ورسیدگی به مسائلی که جوانان با آن روبه رو هستند می توان گام های مهمی برای آینده کشور برداشت.

به گزارش دیار زاگرس ، «پروین محسنی» کارشناس مسائل اجتماعی درگفتگو با خبرنگار دیار زاگرس گفت: جوانان امروزه با مسائل مختلفی سروکار دارند که باید به آن ها رسیدگی شود

محسنی بیان داشت:اشتغال وگرایش به آسیب های اجتماعی از مهم ترین خطراتی است که جوانان با آن روبه رو هستند

وی با اشاره به راهکارهای ازدواج سالم در دنیای امروز گفت:داشت انتظارات واقعی ، برقراری ارتباط به شیوه صحیح ودرست، وبرخورد با اختلافات به شیوه مثبت از جمله راهکاری موثر برای ازدواج سالم وپایدار است که در صورت رعایت زوجین وخانواده ها مطئمنا گامی به سوی ازدواج های سالم برداشته خواهد شد.

وی افزود:در زمان ازدواج کردن با تجربه و واکنش های دوجانبه مثبت، ایجاد اعتماد ،گذراندن وقت بایکدیگرومسئولیت های مشترک می توان رضایت زوجین از یکدیگر را فراهم آورده وزندگی را به کام یکدیگرشیرین تر کرد.

آسیب های ازدواج در کشور

محسنی مشکلات اقتصادی ، بیکاری وترویج فرهنگ نامناسب را از مهم ترین آسیب های ازدواج در سطح کشور بیان کرد وگفت:مشکلات نامناسب اقتصادی، تامین مخارج زندگی ،مهریه سنگین  وبیکاری وبه دنبال آن شیوع آن آسیب های اجتماعی مانند اعتیاد باعث کاهش تمایل جوانان به مساله ازدواج شده است.

وی نقش فضای مجازی وفرهنگ های غلط دراین زمینه را بسیار موثر دانسته وگفت: در اثر تبلیغات رسانه های غربی در فضای مجازی وبه دنبال آن رواج فرهنگ های غلط در جامعه اسلامی باعث شده تا عدم پوشش نامناسب دختران، فرهنگ زندگی مجردی، ازدواج سفید، ارتباطات غلط قبل از ازدواج در میان مردم رواج پیدا کرده وجایگزین فرهنگ اسلامی شود.

این کارشناس مسائل اجتماعی خاطر نشان کرد:بیکاری، مشکلاتی معیشتی وفرهنگ  و رسوم غلط در شهرستان چرداول از مهم ترین آسیب های ازدواج سالم در شهرستان هستند که باید دراین خصوص تا دیر نشده فکری به حال آن کرد.

چه اقداماتی باید صورت گیرد؟

پروین محسنی کارشناس مسائل اجتماعی بهترین راهکار ازدواج سالم را آسان تر کردن آن بیان کرده وگفت:درآسان تر کردن ازدواج از لحاظ مسائل مادی می توان با تامین آسان مسکن، افزایش تسهیلات ازدواج وکاهش بیکاری به آسان تر کردن ازدواج کمک شایانی کرد.

وی بیان داشت:از دیگر زوایای آسان تر کردن ازدواج بحث فرهنگی است که از طریق رسانه ملی ، خبرگزاری ها وفضای مجازی می توان با افزایش خودشناسی ، عدم ترس برای ازدواج، دوری از تجمل گرایی  و مبارزه با فرهنگ های غلط ورواج فرهنگ اسلامی دربحث فرهنگ سازی برای جوانان اقداماتی انجام داد.

محسنی تصریح کرد:باید فضای جامعه هم برای امر ازدواج مناسب سازی شود که با جمع آوری پوشش های غیراسلامی ومبارزه با ترویج فرهنگ های غربی وازدواج های ناسالم(ازدواج سفید) در سطح جامعه وهمچنین با برگزاری همایش ها وتشویق جوانان به ازدواج والگو گیری از زندگی ائمه می توان جامعه را برای بیشتر شدن امر ازدواج آماده کرد.

این کارشناس مسائل اجتماعی خاطر نشان کرد:البته اقداماتی مانند افزایش تسهیلات ازدواج ومسکن وهمچنین آموزش ومشاوره به خانواده ها وزوجین برای الگوهای زندگی سالم در دست اقدام است که باید این گونه اقدامات بیشتر شود.

چند توصیه به جوانان

پروین محسنی با چند توصیه برای بهتر شدن زندگی جوانان گفت:ازدواج امری مقدس والهی است، بنابراین نباید با انگیزه های دنیوی ،مقایسه های اجتماعی ویا برآورده شدن خواسته دیگران باشد وباید با هدف رشد وتعالی برای رسیدن به یک زندگی بهتر صورت گیرد.

وی اضافه کرد:حتما قبل از ازدواج هرکدام از زوجین باید از راهنمایی مشاورین ، خانواده وهدایت دیگران استفاده کنندتا بیشتر مشکلات قبل از ازدواج حل گردد.

این کارشناس مسائل اجتماعی درپایان تصریح کرد:انگیزه ازدواج نباید فقط شهوت وخوشگذرانی باشد ودراین خصوص تعالیم اسلامی و دستورات الهی باید مدنظر قرار گیرد؛ که امیدواریم روزی شاهد اوج گیری مساله ازدواج درجامعه باشیم.

 

انتهای پیام

نظر شما