يكشنبه 30 تير 1398
کد مطلب: 21847
تاریخ انتشار : 12 ارديبهشت, 1398 - 08:39
روز معلم فرصتی است برای بیان درد دل ها ومشکلات معلمان ورسیدگی به معضلات نظام آموزشی پرداخت.

به گزارش دیار زاگرس ، روز 12 اردیبهشت در تقویم جمهوری اسلامی ایران، روز معلم نامگذاری شده است.پس از پیروزی انقلاب‌اسلامی و شهادت استاد مرتضی مطهری در روز 12 اردیبهشت ماه سال 1358 توسط گروه فرقان، این روز به عنوان روز معلم نامگذاری شد.

استاد مطهری در روشنگری اقشار باسواد به ویژه قشر فرهنگی جامعه قدم‌های اساسی برداشته بود و آثار عمیق شهید در احیای فکر دینی اصیل و بی پیرایه و منطبق با نیاز روز جامعه در حال گذار ما بسیار مؤثر بوده  است.

نقش کلیدی معلمان به عنوان مجریان آموزش عمومی و الگوهای اولیه دانش آموزان بسیار مهم جلوه می‌کند. چرا که معلمان جامعه، انسان سازان نسل بعدی‌اند، لذا نقش آنان به گفته حضرت امام خمینی (ره) همچون نقش انبیا است برای مردم.

از سوی یونسکو، نهاد فرهنگی سازمان ملل متحد، 5 اکتبر روز جهانی معلم نامگذاری شده است.بیش از 100 کشور جهان، از جمله ایران، در جریان تصمیم‌گیری برای نامگذاری روز جهانی معلم حضور داشته و هدف از آن توجه بیشتر نسبت به وضعیت معاش معلمان و کیفیت تدریس است.

همه ساله و در چنین روزی در کشورهای مختلف جهان از مقام و نقش معلمان در جامعه تجلیل می‌شود.جوامع پیشرفته جهان اهمیت آموزش عمومی را به عنوان یکی از مهم‌ترین و شاید تنهاترین عامل توسعه اجتماعی دریافته‌اند و سرمایه گذاری‌های عظیم و درازمدتی را روی آن انجام داده‌اند.

آموزش وپرورش یکی از ارکان اصلی جمهوری اسلامی به شمار می آید که وظیفه مهم تربیت نسل آینده را برعهده دارد از این رو نیازمند توجه ،برنامه ریزی واعتبارات لازم است.

ضعف نظام آموزشی ازآنجایی که تربیت نسل های آینده کشور را با مشکل روبه رو می سازد درآینده شاهد آن هستیم که آن طور که باید برای برخی از رشته های استعداد لازم وجود ندارد.

بنابراین نقش معلمان در کشور بسیار مهم است وباید روی آن برنامه ریزی کرد تا فرهنگیان بتواند درانجام وظیفه خود کوتاهی نکنند.

یکی از فرهنگیان شهرستان چرداول درگفتگو با خبرنگار دیار زاگرس گفت:معلمی شغلی است که از درجه اهیمت زیادی برخوردار بوده وبا تربیت نسل های آینده سروکاردارد.

وی افزود:معلمان در معیشت خود همیشه با مشکل روبه رو بوده اند ولی با این وجود در انجام وظیفه خود کوتاهی نمی کنند.

این فرهنگی چرداولی خاطرنشان کرد:باید نظام آموزشی طوری برنامه ریزی شود تا فرهنگ اسلامی را به نسل های آینده انتقال دهدوجامعه را به سمت پیشرفت وبالندگی سوق دهد.

البته معلمی هم با مشکلاتی هم همیشه روبه رو بوده ومعلمان از نظرمعیشت همیشه دچار مشکل هستند که می توان برای این مشکل چاره جویی کرد.

نظام آموزشی باید ارتباط دانش آموزان با فرهنگ اسلامی وبازار کار را به خوبی فراهم کند تا استعداد های هر دانش آموز در جایی که توانش دارد در بالندگی کشور سهمی داشته باشد.

 

انتهای پیام

نظر شما

پربیننده ترین مطالب