سه شنبه 1 مرداد 1398
کد مطلب: 22051
تاریخ انتشار : 21 خرداد, 1398 - 07:47
در روز های گذشته آتش سوزی ها در مناطق مختلف شهرستان چرداول شروع شده که همه باید برای مقابله با آن آماده باشند.

به گزارش دیار زاگرس ، امسال همزمان با آغاز فصل گرما تنور آتش سوزی ها در شهرستان چرداول گرم شده وهرروز دریک نقطه شاهد آتش سوزی هستیم.

متاسفانه این رویه تبدیل به یک رسم شده تا به دلایل مختلف از جمله خطاهای طبیعت گردان ،دلایل عمدی هرساله شاهد آتش سوزی باشیم البته در کنار این عوامل طبیعی هم گاهی سبب آتش سوزی می شود.

همزمان با برداشت محصولات کشاورزی در برخی از نقاط بخش زاگرس وهلیلان آتش سوزی هایی صورت گرفت که باعث از دست رفتن چندین هکتار از مزارع کشاورزی شد تا دست رنج یکساله مردم با آتش بسوزد.

در سطح کشور متاسفانه جنگل ها وضعیت خوبی ندارند واستان ایلام هم از این قاعده مستثنی نیست وهرساله در اثر آتش سوزی آفات وعواملی از این قبیل درختان قربانی بی توجهی ها می شوند تا صدای این زنگ خطر به گوش کسی نرسد.

البته باید برنامه ای جامع ای وجود داشته باشد تا جنگل ها در سطح کلان بازیابی شوند وبا کسانی که قاچاق چوب کرده ویا آتش سوزی برپا می کنند قاطعانه برخورد صورت گیرد

مسلم دژم خو مدیرمنابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان چرداول در گفتگو با خبرنگار دیارزاگرس گفت: حراست و صیانت از  منابع ملی و طبیعی یک وظیفه همگانی ست و همه در این موضوع  مسئولیت داریم.

وی افزود: با توجه به  باران های مناسب در چند ماه گذشته و سرسبزی طبیعت و مراتع و فرا رسیدن گرمای  تابستان  احتمال  هرگونه حریقی وجوددارد و می طلبد همه مردم  هوشیار و آگاه  باشیم.

دژم  خاطر نشان کرد :برای حفظ وسیانت از منابع طبیعی ضروری است تا مردم موارد زیر را رعایت کنند:

کشاورزان، دامداران، گردشگران و تمام کسانی که در محیطهای طبیعی و باز برای فعالیت یا تفریح حاضر می شوند از روشن کردن آتش تا اطلاع ثانوی جدا خودداری کنند.

از پرت کردن ته سیگار یا چوب کبریت استفاده شده در طبیعت و مکان های مستعد آتش سوزی جدا خودداری کنید.

از سوزاندن بقایای محصولات کشاورزی در مزارع جدا خودداری کنید.

از رها سازی مواد شیشه ای (نظیر انواع بطری شیشه ای و پلاستیکی)، در داخل جنگل ها و مراتع خودداری شود چرا که این اشیا همانند عدسی ذره بین عمل کرده و موجب اشتعال علوفه خشک  کف جنگل ها و مراتع گردیده و کانون های آتش در مناطق ایجاد می نمایند.

ادارات حفاظت محیط زیست شهرستان ها و نزدیک‌ترین محیط بانی ها، ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ها و نزدیک ترین سرجنگل داری ها، شوراهای اسلامی شهرها و روستاها، دهیاری ها و  شهروندان حساسیت لازم در قبال این مسئله را داشته باشند و با مشاهده خطر، بلافاصله اطلاع رسانی نمایید تا با بسیج امکانات هماهنگی های لازم جهت اطفا حریق انجام شود.

آتش سوزی های روزهای گذشته خبراز عزم جدی  مردم برای مبارزه با آتش سوزی داد که امیدواریم روزی شاهد مبارزه جدی با هرگونه عوامل تهدید کننده جنگل وبرخورد با کسانی باشیم که برهر دلیلی حیات جنگل ها را به خطر می اندازند.

البته برای این کار عزم جدی مسئولین وبرنامه ریزی دراین رابطه بسیار ضروری است.

 

انتهای پیام

نظر شما

پربیننده ترین مطالب