سه شنبه 26 شهريور 1398
کد مطلب: 22211
تاریخ انتشار : 30 تير, 1398 - 07:18
پروژه‌های عمرانی زیادی در استان ایلام وجود دارد که به دلیل نبود اعتبار هنوز تکمیل نشده یا تعطیل شده است.

به گزارش دیار زاگرس ، ایلام استانی در غرب ایران با محرومیت‌های بسیار زیادی در بخش‌های مختلف مواجه است، طی سال‌های اخیر پروژه‌های مختلفی برای توسعه زیرساخت‌ها و ایجاد امکانات بیشتر در استان آغاز شده که هم اکنون بیشتر آنها با نبود اعتبار مواجه شده است.

پروژه‌های راهسازی استان مثل چهار خطه کردن مسیر ایلام-مهران، تونل کبیرکوه، جاده‌های روستایی، مسیر قاضی خان -بدره و. …از وضعیت خوبی برخوردار نیستند و طی ماه گذشته حتی چند پروژه به دلیل مطالبات پیمانکاران تعطیل شده است، در حالی که این استان دروازه عتبات عالیات شناخته می‌شود و احداث پروژه‌های راهسازی در استان حیاتی است.

پروژه‌های پزشکی مثل بیمارستان ۳۷۶ تختخوابی شهر ایلام، بیمارستان ملکشاهی و… که از نیازهای اصلی استان است بازهم با مشکلات اعتباری زیادی دسته و پنجه نرم می‌کنند، در حالی که هم اکنون بسیاری از مردم برای تامین نیازهای درمانی به خارج از استان مراجعه می‌کنند.

پروژه‌های زیرساختی نیمه تمام دیگری در حوزه آبرسانی، سدسازی و.. در چند شهرستان استان وجود دارد که این پروژه‌ها نیز با مشکل کمبود اعتبار مواجه هستند.

میزان اعتبارات عمرانی در ایلام

معاون عمرانی استاندار ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تشریح آخرین وضعیت پروژه‌های عمرانی ایلام، اظهار داشت: ظرفیت مرز فرصت‌های مهم اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در استان ایلام برای ایجاد پروژه‌های مختلف عمرانی در استان ایجاد کرده است.

احمد کرمی با اشاره به مشکل اعتباری برای پروژه‌های عمرانی در کشور، افزود: عملکرد استان در این شرایط سخت اقتصادی قابل تقدیر بوده است.

وی بیان داشت: کل اعتبار عمرانی استان در سال ۹۸، ۴۰۰ میلیارد تومان است که این میزان اعتبار با حجم پروژه‌ها متعدد در استان نیاز است از اعتبارات ملی برای پروژه‌های عمرانی استان استفاده شود.

معاون استاندار ایلام اعلام کرد: علاوه بر اعتبار عمرانی استان در بودجه، تاکنون ۶۲۶ میلیارد تومان اعتبار برای جبران خسارت‌های سیل به پروژه‌های زیرساختی استان جذب شده است.

وی ادامه داد: از خبرنگاران دعوت می‌کنم بیایند پیشرفت پروژه‌های عمرانی در استان را از زمانی که ما آنها را به دست گرفته‌ایم محاسبه و با قبل از آن مقایسه کنند تا درصد کار مشخص شود.

کرمی عنوان کرد: تمرکز اصلی مسئولان ارشد استان بر روی پروژه‌های عمرانی بالای ۶۰ درصد پیشرفت است که این پروژه هرچه سریع‌تر به بهره برداری برسد.

وی ادامه داد: نگاه مسئولان ارشد استان برای تکمیل پروژه‌های عمرانی در استان ویژه است، درحال حاضر استان ایلام به همت پیگیری‌های خوب استاندار جزو استان‌های پیش رو در کار عمرانی و در کشور است.

پروژه‌های عمرانی در مرز

کرمی اضافه کرد: کارهای عمرانی در مرزهای طرف ایران در استان ایلام قابل قیاس با آن طرف مرز نیست.

وی با اشاره به کارهای عمرانی در مرز چیلات دهلران عنوان کرد: زیرساخت‌های چیلات در بخش راهسازی، فیبر نوری و… آماده شده ولی برای راه اندازی بازارچه و این مرز طرف عراقی نیز پای کار بیاید.

معاون عمرانی استاندار ایلام افزود: تنها استان کشور هستیم که فیبر نوری را در خط مرزی اجرا کرده‌ایم.

پروژه‌های آبرسانی

وی اضافه کرد: برای رفع مشکلات آب ملکشاهی سه پروژه عمرانی خط انتقال آب ملکشاهی، تصفیه خانه آب ملکشاهی و آب شیرین کن در حال اجراست.

کرمی بیان کرد: پروژه‌های بزرگی در بخش آب و خاک کشاورزی از جمله سامانه گرمسیری، احیای ۵۰ هزار هکتار دشت‌های دهلران و…در دست اجراست که امسال بخش‌های مهمی از این پروژه‌ها بهره برداری می‌رسد.

وی ادامه داد: با اجرای پروژه‌های عمرانی در بخش آب استان، میزان اراضی آبی کشاورزی استان از ۸۰ هزار هکتار به ۲۰۰ هزار هکتار خواهد رسید.

وضعیت پروژه‌های راهسازی

وی با اشاره به مشکلات اعتباری پروژه‌های راهسازی ایلام، اضافه کرد: در استان ایلام به دلیل توپوگرافی خاص، برای هر کیلومتر ساخت تونل در استان بین ۶۰ تا ۷۰ میلیارد تومان اعتبار لازم است.

کرمی افزود: برای هر کیلومتر بزرگراه بین شش تا هشت میلیارد تومان اعتبار لازم است.

وی گفت: مشکلات چهار خطه کردن پروژه ایلام-مهران با پرداخت ۳۰ میلیارد تومان از مطالبات پیمانکار حل شده و بخش مهمی از این پروژه تا اربعین ۹۸ به بهره برداری می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه پروژه راهسازی چم سرخ دهلران ۱۷ سال پیش شروع شده و با ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی به دست مسئولان کنونی استان رسید، گفت: در حال حاضر پروژه از پیشرفت خوبی برخوردار شده است.

کرمی بیان کرد: برای توسعه زیرساخت‌های استان مجوز بزرگراه مهران -دهلران-اندیمشک اخذ و در چند نقطه کار نیز شروع شده است.

معاون عمرانی استاندار ایلام بیان کرد: تشکیل کنسرسیوم با حضور ۴ بانک مطرح کشور برای مشارکت ۸۰۰ میلیارد تومانی در پروژه مهم آزاد راه پل زال به دهلران نیز به زودی نهایی می‌شود.

وی گفت: روشنایی تونل قلاجه امسال به سرانجام می‌رسد و این پروژه برای ایام اربعین مورد استفاده قرار می‌گیرد، همچنین حفاری تونل کبیرکوه بین شهرستان‌های دره شهر-آبدانان امسال به اتمام می‌رسد.

وی اظهار داشت: برای اتمام پروژه قاضی خان -بدره امسال اعتبار لازم اختصاص داده می‌شود که به سرانجام برسد.

کرمی عنوان کرد: یکی از طرح‌هایی که توانسته‌ایم برای آن اعتبارات و مجوزات ملی بگیریم، جاده ایلام به ملکشاهی بوده و ماده ۲۳ برای این پروژه گرفته شده است.

وی با اشاره به پروژه‌های زیرساختی اربعین در استان، گفت: با پیگیری‌های استاندار ایلام اعتبارات زیرساختی اربعین از ۱۷ میلیارد تومان به ۷۴ میلیارد تومان رسیده است‌.

آخرین وضعیت پروژه‌های سدسازی

وی در مورد پروژه‌های سدسازی در استان نیز گفت: از ظرفیت بخش خصوصی برای اجرای تلمبه‌های ذخیره از جمله در سد سیمره باید استفاده شود.

معاون استاندار ایلام افزود: سد سیمره یکی از ظرفیت‌های مهم گردشگری در غرب کشور است و بر همین اساس پروژه‌های مختلف عمرانی از جمله پروش ماهی، زیرساخت‌های گردشگری مثل راهسازی به تنگه کافرین در این سد اجرایی شده است.

وی با اشاره به مشکلات سد چناره در چرداول افزود: اجرای سد چناره که مورد تاکید مسئولان ارشد استان و بر همین اساس در دستور کار جدی دولت است و امیدواریم امسال عملیات اجرایی آن شروع شود.

پروژه‌های درمانی

وی افزود: برای رفع مشکل بیمارستان ملکشاهی با دستور استاندار اعتباراتی به این پروژه تزریق شده و برای بیمارستان ۳۷۶ تختخوابی شهر ایلام نیز ۸۰ میلیارد تومان به زودی اختصاص می‌یابد.

کرمی عنوان کرد: تخصیص به موقع اعتبار برای تکمیل و بهره برداری از طرح‌های درمانی استان برای استفاده از ظرفیت تورسیم درمانی با توجه مرز مهران و و جذب مسافران عراقی ضروری است.

با توجه به محرومیت‌های بی شمار استان ایلام و عقب افتادن این استان از توسعه، به نظر می‌رسد تکمیل پروژه‌های زیرساختی استان نیازمند توجه جدی دولت در بحث تخصیص اعتبارات است.

این استان سالهاست با توجه به جمعیت ۵۸۰ هزار نفری به عنوان کم جمعیت ترین استان کشور، سهم بسیار کمی از بودجه کشور را در به خود اختصاص داده است.

 

انتهای پیام

نظر شما