شنبه 5 خرداد 1397
کد مطلب: 15091
تاریخ انتشار : 4 شهريور, 1396 - 11:50
روز کارمند قدردانی از انسان‌های خدمتگزاری است که هدف آنان خدمت به مردم و کسب رضای خداوند است.

همه ساله روز چهارم شهریور ماه در هفته دولت به  عنوان روز کارمند اختصاص می‌یابد و در این روز به منظور قدردانی از کارگزاران دولت و تشکر از خدمات آنان با تبیین ملاک‌های انتخاب، کارمندان نمونه در نقاط مختلف کشور انتخاب و مورد تشویق و قدردانی قرار می‌گیرند.

در جمهوری اسلامی فلسفه وجودی سازمان‌ها و نهادها و نیز به‌کارگیری کارمندان و کارگزاران اجرایی، خدمت‌رسانی مطلوب به مردم است و کارمند از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و درستی بسیاری از کارها به درستی کار او بستگی دارد، چنان که امیرمؤمنان علی (ع) می‌فرماید، «کارها به دست کارمندان راست و درست می‌شود.»

شهید رجایی در اسفند ماه 1359 در مورد کارگزاران گفت « باید مغزهای خود را از اینکه تنها مستخدم دولت باشیم و پشت میز بنشینیم، خالی کنیم و برگردیم به اینکه انسانیت ِانسان در رابطه با کار به وجود می‌آید و انسان می‌تواند به وسیله کاری که انتخاب می‌کند، خالق خود باشد»

روز کارمند از این نظر مهم است که فرصت مناسبی برای تبیین جایگاه و رفع مشکلات کارمندان است از آن جا که کارمندان با دلسوزی و حسن نیت وقت خود را صرف خدمت به مردم و نظام می‌کنند، دولت باید توجه ویژه‌ای نسبت به آنان مبذول دارد و با طراحی برنامه‌های صحیح بیشترین استفاده را از این نیروی صادق و زحمتکش برای پیشبرد اهداف خود ببرد.

دوم شهریور هر سال آغاز هفته دولت است که روز پایانى آن سالروز شهادت محمدعلى رجایى، رئیس جمهور و محمدجواد باهنر نخست وزیر وقت ایران در سال 1360 است.

شهیدان رجایى و باهنر تشکیل دهندگان نخستین دولت ایران بعد از یک‌دست شدن جمهورى اسلامى ایران که پس از خروج دولت‌مردان عصر حکومت موقت و دولت بنى‌صدر استقرار یافت از این منظر دولت رجایى و باهنر آغاز عصر تازه جمهورى اسلامى به شمار می‌رود و شهادت آنها ضایعه‌اى است که دولت و مردم ایران هر سال به یاد آن در سوگ مى‌نشینند.

امام على (ع) در نامه خود به مالک اشتر، خطاب به همه دولت‌مردان اسلامى درباره تکبر و غرور ریاست چنین هشدار مى‌دهد، « اگر با مقام و قدرتى که دارى، دچار تکبر و یا خود بزرگ‌بینى شدى به بزرگى حکومت پروردگار که برتر از توست بنگر که تو را از آن سرکشى نجات مى‌دهد و تندروى تو را فرو مى‌نشاند و عقل و اندیشه‌ات را به جایگاه اصلى باز مى‌گرداند».

امروز روز کارمند است، کارمند همه همت و تلاش خود را برای گشایش گره‌های زندگی انسان‌ها، رفع مشکلات و ایجاد آرامش در جامعه بر می‌دارد و کار و تلاش و فعالیت او به عنوان عضو فعال جامعه و خدمتگزار ملت، شایسته تقدیر و تشکر است.

و اما هفته دولت فرصتى است تا کمی فکر کنیم و به آن چه در گذر شتابزده زمان پنهان مانده، نظر افکنیم.

باید رنج و تلاش مسئولان متعهد کشور را گرامی بداریم، خدمت‌هاى نادیدنى دولت‌مردان خدمتگزار و صاحب منصبان درد آشنا را سپاس گوییم و به همه تلاش‌گران و زحمت‌کشان نظام جمهورى اسلامى خسته نباشید، بگوییم.

نظر شما

پربیننده ترین مطالب